| tonyc7 a întrebat:

Masina pe care o are un om (sau pe care nu o are), este considerata de societate semn distinctiv al situatiei sociale a acelui om? Daca este bogat sau daca este sarac, daca are o functie importanta sau daca este un neica-nimeni?
In functie de cat de scumpa si frumoasa e masina?
Credeti ca asa judeca lumea omul, uitandu-se la masina sa?
Mie mi se pare...cam da.
Voi ce pareri aveti?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ce spirit de observație pătrunzător.

De când există societatea umană, oamenii au folosit anumite simboluri ale statusului pentru a proiecta o anumită imagine, iar cei din jur i-au judecat după acea imagine. Nu e deloc o chestie nouă și nu se rezumă doar la mașini.

| wildthing a răspuns:

Masina, casa, gagica...

| Cinic a răspuns:

Lol stiu oameni cu masini de 20k si sunt mai saraci ca mine la cate rate au laughing

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Depinde la care "lume" te raportezi.
Genul de oameni care au crescut cu mai nimic si li se pare ca sunt mai sus daca conduc o masina "de firma"? Chiar daca stau cu ea prin service, pentru ca au luat-o SH.
Sau cei care si-au cumparat Tesla, dar n-au 3 lei de parcare si se inghesuie la locurile moca.
Sigur, pe aia poate ii impresionezi.

Unii oameni depasesc ca venituri (legale) pe multi, dar nu ai sti de ei, pentru ca nu epateaza.
Sunt manageri care merg la serviciu cu transportul in comun. Vin la birou cu metroul, trenul, altii pe bicicleta.
Cand stii cu ce se ocupa omul si ce studii are, masina din parcare e doar un mijloc de transport.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Recomand cartea "Tata bogat, Tata sarac"

| tonyc7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Lumea toata, cea din jur, lumea in general, oricine te cunoaste (sau nu te cunoaste) si te vede pe strada

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru tonyc7):

Cunosti expresia: "O carte buna nu se judeca dupa coperta"?
E inca valabila.