daniela
| daniela a întrebat:

Mergeti azi la vot? oare merita vreunul din ei azi votul nostru?

23 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Da, astazi merg la vot, este dreptul meu constitutional, îi voi da votul meu celui care prin alegerea lui, noi romanii o vom duce probabil mai bine.

| Bacemi a răspuns:

Merg la vot ca de fiecare data. O sa imi exercit dreptul constitutional. Daca iese cine votez eu si acela ma va dezamagi aceasta va fi o lectie din care sa invat. Dar trebuie sa votez pentru a fi cu constiinta impacata ca mi-am facut datoria de cetatean.

| AvalohAlyn a răspuns:

E dreptul meu constitutional.au murit oameni ca eu sa am libertatea de a alege.Bineinteles.

daniela
| daniela explică:

Uau stefan ma uimesti... chiar crezi chestia asat ca e cineva care se mai gandeste si la cei multi?

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Daca as fi fost in tara as fi mers la vot. Votul meu ar fi mers catre acea persoana care a stiut sa aprinda o luminita de speranta in mintea mea.
Cu bine,

| psiholoaga a răspuns:

Nu merg. Am mers la primul tur, am votat cu cineva despre care stiam ca nu are mari sanse, dar pot sa dorm noaptea ca nu am ales un ipocrit ca antonescu (azi il huiduie pe geoana, maine da mana cu el) sau un comunist fara coloana vertebrala ca geoana sau un lup deghizat ca basescu. Deci azi nu merg, nu am pe cine alege.

| petru a răspuns:

Desigur, nu-i asa, unii, poate si eu am gandit/luptat pentru acest Drept!
Insa
_egzista si Dreptul de a te Abtine( nu astia/nu asta) care-i echivalent precum Da/Nu, Asta/Alta(ul)
_da ma deranjeaza, nu-mi comvine ca Abtinerea este exclusa ca fiind un Drept, excludere care in fapt este o marsavie prin chiar Principiul de drept ( pro/contra/cu totul altceva)

Apoi :
_ in perioada P.Groza inca n-aveam dreptul la vot, deci n-am participat
_in perioada Ghiorghiu am votat cu Lulu( un Personaj simpatic din Cluj
_ la fel si in perioada Ceausescu ( era un amuzamet dar si opozitie sa votezi Lulu)
_ dupa 89 am votat in 90/Mai/20 cu I.Ratiu pe care-l cunosteam personal ( un Om de Caracter/Eligibil)
_ acum astia-s toti o mocirla si-un glod ( i-mi place Binele, nuaccept/aleg raul mic/mare )

Desigur nu pot sa nu--l ascult pe Tales/miletanul, care vorbind despre Eligibil/Eligibilitate spune :
"" Voi, ca de altfel si grecii, uitati ca doar cei Aristocrati, deci avand Virtuti de aristocratein (cei buni/indrituiti sa conduca) pot a fi considerati apartinatori Elitei/Eligibililor.
Deoarece precum zic cei din Roma apartin castei Eligibile, si sunt indrituiti prin virtuti a fi desemnati printre cei ce pot fi Alesi.
Alminteri( cum faceti voi) puteti pune si pe prostul Cetatii ca, precum il tae capul, sa va conduca pe voi si Treburile Publice. Nu pot sa nu fiu uimit ca singuri voi, cei care sunteti oamenii destoinici ai Cetatii cadeti si fara discernamant admiteti impostura sa oranduiasca treburile Cetati ce-s si ale voastre. Ba (as spune) inca si sa va duca asa cum vor ei si nu cum este intru Ridicarea Cetatii si binele vostru.
Vinovati sunteti Voi! Ii desconsider pe destepti, pe acesti vicleni misei ce-si fac poftele dictandu-va pana si Modul de Viata si nesocotindu-va Vointa ce in fapt ar trebui sa fie ascultata de ei, cei pe care-i rasplatiti sa va servesca. Ci va spun ca doar Voi sunteti Suveranii, si-i platiti cu prisosinta sa va conduca cu bunatate, si pentru ei si pentru voi!
Cu dreptate va spun, asa cum Aros, concetatean mie, voua va zice :
"" Deplina ar fi Democratia, ci numai daca majoritatea Electorilor ar intelege/stie si poate a discerne ce aduce Ridicare Cetatii si cine-s indreptatii sa conduca Treburile Publice deci toate ale Cetatii si pe voi cetatenii.
Insa oare toti electorii sunt Intelepti sa fie Conducatori, avand deci si capacitatea de a discerne?! Pai daca nu traim intr-o lume unde Intelepti-s majoritate, atunci de ce nu asculta poporul de Inteleptii!?!? Da, de Intelepti, care de-si-s un quantum minor dintre cetateni, au puterea si caderea de a Discerne ce-i bine, au ce-i rau Cetati si Neamului!
Cu buna gandire insa si cu parere de rau vin sa va zic ca Elita-i vinovata, ca admite democratia quantumului si nu al Calitatii. Da, in mare masura vinovat este si Electoratul care nu asculta de Intelepti/Elite si nici nu voesc a invata (ce-i binele-raul) si merita sa sufere ipocrizia desteptilor care mintind/inselandu-i si mai apoi, odata ajunsi dregatori, ii asupresc si-i considera sclavi. Da lor le este in greseala lor ( a desteptilor) ca, pe chiar Stapanii Cetatii care din lipsa Puteri de discernamant i-au incoronat.
Meritata-i rasplata pe care norodul o primeste si nedemi sunt Pretinsii intelepti ce nu Indruma ci mentine-n nestiinta Multimea, fiindca-s partasi si servi ai incoronatilor si nu Liberi Intelepti.
Va zic eu Talos/miletanul, astea, spre invatamant, stiind ca nu-i greu sa-l intelegeti pe Aros, Miletan ca mine si el, ci cu dreptate vorbeste si Aros, precum si cu bunatate in a va indrepta! Sau ne veti intelege si asculta sau ziceti : Nebuni sunt acestia! Nici unul nu ne vom supara ci intrista-ne-vom doara!""
asa gandesc/inteleg si eu,
petru borodi/Cluj

| 31957319 a răspuns:

Ei nu merita, dar noi meritam sa speram la o viata mai buna. Ii drept vine cam greu, dar vine. Cand traiesti in tara nu ai cum sa vezi. Dar eu care is mai tot timpul plecat, am ramas un pic uimit. Intradevar mai trebuie lucrat la comportamentul oameniilor, infrastructura, dezvoltare agricola, s. a. m. d.
Sfatul meu ii sa se mearga la vot, si alegeti cu cine doriti, caci ii democratie, si avem dreptul de a alege.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Parinti mei se duchappy
Dar nu cred ca merita ei votul nostruwinking

| inna a răspuns:

Da, merg.Nu vreau sa ma trezesc ca iese Geoana.

| cristinela a răspuns:

Nu prea merita. dar am ajuns aici din cauza ca nu am votat cand trebuia si cu cine trebuia.Asa ca eu zic sa mergem.

| di@n@ a răspuns:

Pe mine toti m-au injurat ca nu merg la vot. Ce se intampla?, nu trebuie sa fim sinceri? Eu una nu merg la vot...ca e Geoana sau Basescu lumea o v-a duce la fel:prost.Cand e vorba de cheltuit pe campanii sunt bani, dar de marit pensiile, alocatiile sau altele nu se mai gasesc, asa ca...fiecare face ce vrea.

| georgiana a răspuns:

Eu merg haide-ti si voi.

| onuta a răspuns:

Are dreptate Allinna. Din pacate. Traim intr-o tara in care simpla exercitare a unui drept te pune in mare incurcatura; oricum ai da-o tot rau iese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dc sa nu mergem? Ca sa ne trezim ca a votat altu in locul nostru cu un buletin fals? Avem drepturiwinking. Eu daca aveam 18 ani mergeam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita niciunul nu acum, nici peste 100 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. ma duc la vot, si ma rog inainte de asta sa-mi dea Dumnezeu gandul bun si o orientare corecta fiidca si el vrea si eu vreau sa o ducem bine cu cel ales in fruntea tarii.fiindca viitorul presedinte va fi uns in fruntea neamului cu putere de sus. cu vointa lui Dumnezeu si cu votul meu.fiindca am auzit si pe unii care nu au fost la vot si fiindca o duceau greu injurau de Dumnezeu.si Dumnezeu a fost mereu la vot. dar ne-a lasat si modul acesta de libertate.sa ne alegem conducatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ne ducem suntem indiferenti. Daca suntem indiferenti o sa se duca cei din partide.Si va castiga cine nu trebuie. dupa aia vom zice. vai ca din cauza partidului x suntem ultimii in europa.Parintii mei si sora mea se duc. voteaza raul cel mai michappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca suntem indiferenti =suntem manipulati.
Stiu ca o sa primesc "stupid" pesntru asta... Dar asta e parerea mea.
de aia au murit oameni. ca sa numai fie vot cenzitar.Nu va ducetzi. Se vor duce cei batrani de la sate. cei care se manipuleaza extrem de usor. dupa nu intrebatzi de ce patriciu e miliardar happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este evident cu cine am votat, nu?winking

| alina_1602 a răspuns:

Nu o sa merg niciodata la vot.La ce folos? Nu vreau sa aleg vreun gunoi care oricum o sa ne fure, asa ca mai bine stau deoparte.
Toata lumea spune "mergi ca e dreptul tau sau vaiii o sa voteze altcineva in locul tau"
Sa fim seriosi... daca voteaza cineva cu buletin fals macar stiu ca nu am ales eu gunoiul care o sa iasa presedinte...si daca e dreptul meu, nu vreau sa imi folosesc acest drept happy

| dianadia12 a răspuns:

Nu merita nici Geoana nici Basescu Nici Antonescu nimeni

| GeanyPisi a răspuns:

Nici unul nu merita fiecare face rau tarii in felul sau