| DonMoldo a întrebat:

Mergeti sa votati anul asta? Daca da cu cine?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci vreun sondaj?
Merg. Dar votul este secret.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu voi vota cu albă ca zapada, na, ca m-am dat de gol!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că merg. E dreptul meu și voi profita din plin de el.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Cu cine votezi?

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Cu cine merita votul meu.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si cine merita?

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pana acum Nicusor Dan in Bucuresti. E probabil primul vot ferm convins pe care il dau pentru ceva si nu anti ceva.
Omul stie administratie, e educat, cumpatat si cel mai important probabil unul din cei mai cinstiti oameni din adminsitratie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merg, cel putin la locale.
Pe la mine trebuie votat anti PNL momentan, ca si-au intins prea multe antene. E plin partidul lor de capuse pregatite sa avanseze in "cariera politica". In timp ce societatea merge cu spatele, dupa mandatele lor.

| relian a răspuns:

Cu Trump laughing ailanti is comunisti

Răspuns utilizator avertizat
| Lupică27 a răspuns:

Nu, cel mult o sa ma duc sa-l anulez, ca sa-l citez pe Ilie Serbanescu ''astia nu-s guvernanti, maxim administratori!''.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Lipsa de la vot sau un vot anulat e echivalentul votului catre cel mai rau dintrei rai

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Unu la mana, sunt toti o clica de hoti care asteapta sa puna mana pe ciolan. Doi la mana, adevaratii guvernanti sunt in parlamentul european si la bruxelles, nu se ia nici-o decizie importanta fara voia lor, ei sunt guvernantii Romaniei.
Sti vorba aia cutit cu doua taisuri? ne-au dat bani in repetate randuri sa ne dezvoltam dar evident clica noastra de hoti comunisti nu au fost in stare sa faca mare lucru cu ei, au facut si ei o bordura colo, o sosea mai colo, un aparat RMN mai dincolo si cam aia e, restul in buzunare.
N-am stiut sa profitam ca suntem idioti, si dupa ce ca suntem idioti suntem si slabi, nu avem un conducator cu oua in instalatie cum era ceausescu, sa nu crezi ca il omagiez, nu, il detest si a fost un dictator nenorocit dar ce a avut bun un singur lucru, a avut oua mari si tari, in politica externa a dat clasa!
Urmeaza sa ne dea acum 2 miliarde de euro ca sa investim in scoli si spitale, sa vedem suntem in stare sa profitam sau nu, daca se face ceva bun cu banii aia ma duc la vot daca nu, PA.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

" adevaratii guvernanti sunt in parlamentul european"

stii ca pe 9 iunie fix asta se voteaza, parlamentul european nu?

" sunt toti o clica de hoti care asteapta sa puna mana pe ciolan" gresit, unii sunt mai hoti ca altii. Votul tau poate limita furtul.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Da, stiu, am vorbit la general, doar ca nu romanii din parlamentul european iau decizii importante, asta e problmea.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Daca trimiti pe cine trebuie si nu auristi si psdisti care sa doarma la setinde poate pot lua si ei decizii

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Pe cine sa trimiti ma frate, da un nume aici!

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pe el spre exemplu.

https://www.europarl.europa.eu/meps/ro/58766/NICOLAE_STEFANUTA/home

O lipsa la vot va aduce in parlamentul european Sosoci, Auristi, Sosisti... care ironic sunt puternic anti UE, dar mai putin anti salariu de europarlamentar...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Umbli cu aiureli. Mai exista si exceptii. Si asta multumita unei comunitati interesate sau care macar a votat cu niste sperante doar un om nou, fara sa stie ce e cu el, si au avut noroc. P.S. Legat de Ceausescu, a avut consilieri buni in anii 60-70. In 80 s-a timpit de la Coreea de Nord si nu mai era nimic. Doar un debil care isi infometeaza poporul pentru grandomaniile lui retarde. Uite aici un exemplu notabil despre care se vorbeste mult prea putin, cel mai probabil nici nu stiai de el - https://stirileprotv.ro/......e-ani.html

| Lupică27 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu mestere despre ceausescu, sunt documentat in materie, nu-mi da tu lectii, stiu cand o luase razna cu cultul personalitatii.
Pai avea consilieri buni dar ideile erau tot ale lui, el a refuzat vehement sa se mai imprumute din vest si a refuzat si grupul bielderberg fiind invitat in repetate randuri sa faca parte.
Ideea e ca Ceausescu a fost smecher in '68 cand s-a opus invaziei Cehoslovaciei de catre URSS, si Romania a dus-o binisor in anii '70 comparativ cu anii '80.
Ideea impotrivirii URSS si adoptarea unei noi viziuni de a construi socialismul nu este originala a lui Ceausescu, este copiata de la Tito.
Bine ma frate umblu cu aiureli, multumesc, sa ai o zi buna!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Pai daca esti, atunci zi-o pe aia ca omul era un analfabet inapt inconjurat de yesmeni pentru care a suferit o natie intreaga o gramada de timp. Si chiar si in anii 70, binisorul ala a fost pe imprumut. Era si normal ca urma sa vina nota de plata. A refuzat ca idiotul sa se mai imprumute, ca asa-zisa autosuficienta a prejudiciat puternic posibilitatea de a face export de produse finite de calitate cu plus-valoare mare. Cel mai probabil nu ai trait in perioada aia, dar poate mai apuci sa discuti cu oameni care erau in cimpul muncii atunci pe pozitii de unde aveau idee cam de ce se intampla, gen ingineri, arhitecti. P.S. Zic ca umbli cu aiureli cand ii atribui niste merite pe care nu le are.

| Lupică27 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da stiu, omu se si balbaia. Totusi, raman la ideea mea, ideea lui a fost buna cand s-a impotrivit invaziei URSS si deschiderea catre vest iar politica externa a fost buna.
Poti sa negi cat vrei dar asa e.
Informatiile pe care le stiu nu sunt de la ''altii''.
Pai a refuzat sa se mai imprumute pentru ca nu voia ca tara lui si el sa devina sclavii bancherilor, da a fost prosteasca alegerea dar nu cred ca ar fi fost una buna nici eu.
Nu e vorba de conspiratii dar gandeste-te un pic, bancile traiesc din imprumuturi si dobanzi, ce tara nu e astazi datoare vanduta bancii mondiale?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Impotrivirea la invazie nu cred ca a fost ideea lui. Buna, desigur. Doar ca puteam sa ne-o luam grav atunci. Probabil a fost cineva din spatele lui care a jucat o carte mare de tot si care avea niste informatii si promisiuni de-afara. Ideea cu impruuturile e ca multe business-uri si chiar tari au nevoie de ele pentru a se dezvolta mai rapid. Folosite cu cap, imprumuturile nu-s asa de nasoale. Smecheria e ca daca stai sa te gindesti un pic... ce e banca mondiala/fmi? Daca la un moment dat NIMENI nu ar mai plati, cum ar putea sa isi recupereze banii? Ca nu ar putea. Ah, si nivelul nostru de indatorare nu e asa de mare nici acum, problema e ce se face cu banii aia. Altii se imprumuta pentru autostrazi, spitale, scoli, noi locuri de munca, noi pentru catedrale si pensii speciale...

| Lupică27 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred ca a fost nimeni in spatele lui, informatiile oficiale sunt asa, URSS urma sa invadeze Romania motiv pentru care Ceausescu a pus la cale un plan de autoaparare sa-i spunem asa, plan care s-a numit lupta de rezistenta pe teritoriu vremelnic ocupat de inamic, plan care mai tarziu a fost modificat si folosit la revolutie, plan care a fost copiat tot de la Tito si inca cineva al carui nume imi scapa pe moment.
Un informator din sistem i-a informat pe rusi ca citez, ''cainele n-o sa mai latre'' si atunci s-au linistit lucrurile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Atunci a infiintat garzile patriotice. In alta ordine de idei, ne faceau rusii varza. De ce nu au facut-o... nu prea se stie. Adica nah, asta ce zici tu cu informatorul suna interesant. Ai o sursa a informatiei?

| Lupică27 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta cu informatorul e lusta dintr-un reportaj despre reactia lui ceausescu la invazia din '68 parca de tvr era facut.
Restul informatiilor sunt luate din cartea tragatori si mistificatori de Andrei ursu.

| goguPatent a răspuns:

Absolut. Eu nu cred ca ar trebui sa zica cineva "Nu" la mersul la vot. E responsabilitatea noastra. Iar vrajeala aia cu "nu am cu cine" sau "sa aleg raul mai mic" nu prea tine.

| ALM2000RO a răspuns:

Absolut. Votul e secret.