| MXB a întrebat:

Mi-a fost reținut permisul de conducere, am depus o contestație de 1 luna fara nici un răspuns. Pot anula acea contestație pentru a-mi scadea din zilele de pedeapsă? Daca nu, pot depune un certificat de grefă? Sau cum e treaba cu acel certificat de grefă

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce nu se reduce daca tu iti retragi plangerea contraventionala.
Aceasta se poate reduce doar daca ai sustinut testul de 15 intrebari si l-ai trecut.
Sigur ca poti retrage plangerea contraventionala, trimiti o cerere de renuntare la judecata.
Si pe timpul cat se judeca aceasta plangere trebuia sa soliciti restituirea permisului, daca l-ai predat la data procesului-verbal de contraventie.