| Z1rYt6Pq8wVlJ7kO4 a întrebat:

Mi-a ieșit media 9, 42 mai avem puțin și luăm bursa de merit. Anu trecut a fost cu 30% și cei care vor lua bursa de merit, dar anul acesta nu va mai fi la fel. Am auzit ca în anul acesta se bagă bursa de reziliență nu știu dacă este
adevărat și dacă mă încadrez în ea.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Te incadrezi la bursa de reziliență dacă ai media peste 7 și te aflai ca medie în primii 30% din clasă. Dacă toți cei cu bursă de merit reprezintă sub 30% intri și tu la bursa de reziliență. Dacă cei cu bursa de merit depășesc sau sunt egali cu 30% din clasă nu primești. Dacă ești într-o clasă bună cu mulți elevi care învață nu ai șanse. Dacă ești într-o clasă slabă la o școală slabă ai mai multe șanse.

| Yaesmin a răspuns:

Da, eu am avut 9, 46 cel mai mult.