| Marian12412 a întrebat:

Mi-am pierdut conștiința sau am adormit și am intrat cu mașina într-un stâlp de iluminat. Nu-mi amintesc ce s-a întâmplat, am intrat în stare de șoc eram lovit la cat și la gât. Nu-mi amintesc nimic, dar a venit cumnatul meu să mă ia și a zis ca venim mâine după mașină. A doua zi când am mers după mașină nu mai era acolo, am fost la secția de poliție să declar ce s-a întâmplat și m-a pus să suflu în fiolă, mi-a ieșit o alcoolemie mică, cat să trec testul, dar aceasta era din momentul în care am ajuns în acea dimineață acasă și am realizat ca puteam să mor și să nu-mi mai văd familia, iar ca să mă calmez din starea de șoc am băut niște whisky.
M-au lăsat să plec, dar mi-au zis ca urmează să mă sune pentru a da o declarație pentru ca le-am spus ca nu-mi amintesc ce s-a întâmplat, mă gândesc ca ei mă bănuiesc ca eram beat în momentul accidentului, dar nu obișnuiesc să fac asta, am familie, o nepoțică și nu mă joc cu lucruri de genul. Am fost sunat în aceeași zi de polițist și mi-a zis ca o să-mi ia o declarație joi, dar chiar nu știu ce să le zic pentru ca nu-mi amintesc sau de ce mă cheamă.
Din spusele familiei am fost la barul nostru să văd dacă sunt clienți, când am văzut ca nu merge afacerea deloc și nu avem clienți, ei zic sigur ca am făcut ce fac de obicei, merg in alte baruri să văd ce fac ăia și cum de au clienți și eventual sa le mai zic clienților de acolo sa viziteze barul meu ca e mai frumos ca celelalte. Sunt și acum in stare de șoc și tremur cand vorbesc despre asta, spre ca poliția sa fie înțelegătoare și sa nu creadă ca fac anume și de asta zic ca nu-mi amintesc. I-am zis la doctor ca am mai pățit asta în trecut când a fost lovit in cap cu o bâtă, plus de asta am avut și meningo-encefalita și era și atunci sa mor. Chiar sunt foarte bulversat și agitat
Ce părerea aveți? Vă mulțumesc frunos

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza ce parere avem noi, in orice caz nu putem avea o parere corecta numai din ce-ai spus tu, oricum ai gresit ca n-ai anuntat politia imediat dupa ce ti-ai revenit si ca ai baut dupa aceea.
Conteaza ce o sa stabileasca politia. Tu declari ce-ti amintesti.
De altfel, nefiind alte victime, vei fi amendat doar pentru conducere sub influenta alcoolului.

| Marian12412 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost foarte șocat și acum când vorbesc despre asta tremur. Am suflat un etilotest și am trecut, menționez ca s-a întâmplat în UK, am suflat cam la 7 ore de la accident. As declara ce-mi amintesc dar nu-mi amintesc mai nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim ce decizie va lua Politia, dar cu siguranta vei plati amenda pentru daunele facute.
Totusi, nu crezi ca ar trebui sa nu mai bei deloc alcool?
Ai avut capul lovit in trecut si acum din nou, probabil ca ai pierderi de memorie, alcoolul trebuind sa dispara pe veci din viata ta, ori sa nu mai sofezi niciodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parerea noastra e ca nu ai respectat legea.
Scrie clar in lege ca nu ai voie sa consumi alcool pana nu declari accidentul. E ca si cum ai fi condus baut.

Plus, cine dracu ii pierde cunostinta si in loc de meaga la medic sa faca niste analize minime se duce sa bea?

| Marian12412 explică (pentru suntserios):

Am fost foarte șocat și acum când vorbesc despre asta tremur. Am suflat un etilotest și am trecut, menționez ca s-a întâmplat în UK, am suflat cam la 7 ore de la accident. Am fost seara la doctor după ce m-am mai liniștit și a zis ca e foarte posibil din cauza socului și a loviturii să nu-mi amintesc.

| johnnny123 a răspuns:

"Din spusele familiei am fost la barul nostru să văd dacă sunt clienți."

Păi stai puțin să clarificăm: Tu ce nu-ți mai amintești? Nu-ți mai amintești secundele dinaintea accidentului sau nu-ți mai amintești ce-ai făcut toată ziua?

| Marian12412 explică (pentru johnnny123):

Cam toată ziua și nici zilele dinainte dacă stau să mă gândesc bine.

| johnnny123 a răspuns (pentru Marian12412):

Păi și în cazul ăsta nu crezi că ar trebui să consulți de urgență un medic? Sau ți se pare normal să ai pierderi de memorie de zile întregi?

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca ti ai pierdut cunostinta si spui ca acest lucru ti s-a mai intamplat, inseamna ca ai ceva probleme incompatibile cu condusul de autovehicule.
Pana la urma pui viata ta si a celorlalți in pericol.
Le spui ce crezi de cuviința, oricum pare ciudata povestea aceasta.
Mult succes si toate cele bune.