| petru a întrebat:

Multi, prea multi, din necunoastere sau/si obisnuinta, confunda o Tara cu modul ei de organizare statala, a treburilor publice din cadrul unui teritoriu, ce revine de drept Neamului suveran.
intre un Neam(sau/si poporul suveran) egzista o conventie in care pe de o parte Angajator este Neamul suveran( sau cetatenii de drept al unei tari, poporul = Neam suveran+etnii ), iar pe de alta parte, in calitate de angajati, stau membrii Administratiei statale ( totalitatea functionarilor publici, incepand cu regele/
presedintele )
Stiti cumva ca este altfel normal?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Din cate stiu eu mereu a fost invers.Regi,presedinti,guverne etc.stapani(nici macar angajatori)iar noi sclavi.

2 răspunsuri:
| petru explică:

Cand intoarse sunt in lume a valorilor cantare,
Nu cerca, te-or rupe prostii de nu le dai asultare!
Aros din Milet, aforism

| Adry a răspuns:

Nu am inteles nimic din ce vrei sa zici.
Stiu ca nu te ajuta cu nimic mesajul meu dar daca tot am citit de 8 ori comentariul tau incercand sa pricep ceva dar degeaba, m-am gandit sa iti las un feedback.