| Roxana_2583 a întrebat:

N-ati vrea sa vina Ceausescu sa schimbe si sa aduca tara pe plan economoc cand traia el?

Răspuns Câştigător
| andreiano a răspuns:

Pot să presupun că ai o vârstă care nu ţi-a permis să guşti din beneficiile aducerii ţării,, pe plan economoc" de pe vremea lui Ceauşescu. Presupunând că Internetul ar fi existat şi ar fi permis de comunişti în România (vezi cazurile Coreea de Nord şi cenzura din China), ar fi trebuit să ai o baterie la laptop care să ţină muuuuuuult, să acopere nopţile fără electricitate. Şi ai fi nevoit să stai pe net, pentru că la televizor oricum nu ai fi avut ce să vezi. Asta în cazul în care nu ai fi ocupat tot timpul să stai pe la cozi să prinzi ceva de mâncare. Toate astea şi multe altele au fost sacrificii ale poporului român în numele aducerii ţării,, pe plan economoc".

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca esti prea tanar sa fi trait mult inainte de 1989, asa ca nu cred ca ai nostalgia acelor vremuri si nici a lui Ceausescu.
Pe langa unele proiecte bune in domeniul economiei, pe care le-a initiat ori aprobat, a facut si foarte multe greseli, care s-au repercutat pana astazi - vezi proiectele megalomanice, ideea ca putem face de toate, imprumuturile restituite cat mai rapid, etc si toate astea pe spinarea celor ce au muncit, nemaivorbind de greselile in politica si acceptarea cultului personalitatii, precum si scaderea drastica a nivelului de trai a celor mai multi, in ultimii ani.
Imediat dupa evenimentele din decembrie 1989 spuneam prietenilor, in gluma, ca a fost un pacat si o greseala uciderea lui Ceausescu, ar fi trebuit sa fie pus sa ne duca in randul tarilor civilizate si dezvoltate economic. Aveam in vedere si faptul ca toate tarile, care s-au dezvoltat rapid economic(vezi asazisii tigri economici) nu au avut un regim politic democratic, ci unul autoritar.
Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea, dar nu as vrea sa vina Ceausescu nici mort, nici cand traia el.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, aş vrea. Dar Ceauşescu din anii '70 căci într-adevăr, în anii '80, mai ales după 1985, lucrurile au fost cam nasoale prin ţărişoară (dar nu mai rele ca acum!).
80% l-aş vrea înapoi pe Ceauşescu, măcar pe un mandat de 5 ani.
Totuşi, parcă l-aş vrea mai mult pe Vlad Ţepeş. Serios!

HepHap
| HepHap a răspuns:

rolling on the floor Glumesti, nu? Trebuie sa fii dus cu pluta sa visezi la "planul economic" din timpul lui Ceausescu. Eu inteleg ca ne-am pricopsit astazi cu dracu', dar de ce sa facem contract cu tac'su?

| Hombre a răspuns:

Asa destept crezi ca a fost Ceausescu laughing

mira
| mira a răspuns:

Ceausescu nu era in stare sa conduca tara. A bagat-o intr-o fundatura, desi avea toate parghiile puterii.Chiar credeti ca un om cu patru clase poate conduce o tara? S-a mentinut la putere cu sprijin sovietic.Cand n-a mai avut aceasta sustinere armata, s-a prabusit.Nu mai promovati mituri proaste.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Nu.Am trăit vremurile acelea, nu erau roz! Cine şi le aminteşte altfel înseamnă că nu făcea parte din "clasa muncitoare" ori avea/are şoareci la mansardă... Apă caldă cu porţia, curent electric până la 00:00, căldură ioc, 2h de program TV, raţii la zahăr, ulei, etc, cozi imense, bătaie pentru hârtie igienică şi vată, magazine alimentare "tapetate" cu creveţi vietnamezi expandabili la cutie,"portocale","banane" erau nişte cuvinte în dicţionar, aduse poate doar de Moş Gerilă-dacă avea ceva pile...

| Marcian a răspuns:

Daca vrei fantezie cauta "Stapanul Inelelor". Chiar daca Ceausescu s-ar ridica din morti nu ar pocni din degete si totul va fi ca acum 20 de ani.Conversia de le capitalism la comunism va fi la fel de dureroasa si de lunga ca acesti 20 de ani. Oricum tu chiar vrei un maniac incompetent, si patriot ce-i drept, sa te conduca? Ceausescu si socialismul nu e solutia.

| karellen a răspuns:

Nu. nu cred ca vreun om sanatos la cap ar dori reintoarcerea la penuria din anii 80

| danco a răspuns:

Exprima-te romaneste, te rog!

| max_4494 a răspuns:

Este bine sa nu vorbesti despre vremuri pe care nu le-ai trait si pe care, sunt convins, ca nu le intelegi. Daca totusi ai trait acele vremuri care sa te faca sa incerci o comparatie cu prezentul, cred ca nu ai gasit locul cel mai potrivit.Parearea mea! Si cu toate astea este o opinie si trebuie tratata ca atare.

| Boniboon a răspuns:

De ce? tu ai vrea? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Economia de atunci, economia de acum egal doua verze degerate.Singura diferenta este ca nu prea se considera degerata ci ne era impus s-o vedem cit o roata de de fadroma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare simpla dar raspunsurile sint " pe linga "...
Daca discutam de economia din perioada comunista, cu parere de rau trebuie sa va spun ca niciodata Romania nu va mai fi o tara industrializata si niciodata nu va putea egala puterea economica din anii respectivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! Normal ca as vrea. Ne-ar fi mult mai bine. Pai fraierilor, voi aia care ati scris mai jos...(si nu generalizez), pe vremea lu` Ceasca ( cum mai spun unii retardati, care nici macar nu au trait pe vremea aia), oferea copiilor totul ( excursii gratuite, medicamente gratuite) oferea un acoperis deasupra capului, si multe altele. pe cand acum` avea un c****, bine ca aveti voi acum` libertatea sa faceti toate cacaturile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa gandesti putin logic l-am dat p Ceausescu jos tocmai pentru felul mizerabil in care a tinut Romania si datorita conceptiei sale diabolice intr-adevar... insa acum nu prea imi dau seama care e diferneta pentru ce au trecut 20 de ani?thinking Roamnia e la fel de sraca atunci aveai bani si nu aveai ce cumpara acum ai ce cumpara si nu aveai bani Atunci viata omului era neimporanta acum E LA FEL nu le pasa ca romanul moare. sa moara linistit... Oricum daca te-ai fi nascut in perioada aia nu cred ca ti-ai fi dorit sa il aduci p Ceausescu inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normalitate la capul unora pentru a intelege ca vremurile sint facute de oameni pentru oameni si ca ele se schimba odata cu oamenii.

| basexcu a răspuns:

Nu! oh go on si nu Ceausescu a crescut economia la vremea respectiva...