| anonim_4396 a întrebat:

Nu ar fi corect, ca orfanii care sunt rodul unei aventuri de 10 minute, sa isi dea in judecata parintii biologici?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un minor nu poate da în judecată părinții.
Tutorele, da. În situația dată, este statul iar dacă părinții nu îl pot îngriji, statul îl protejează și se ocupă de el prin educație și creștere (centre de plasament tip rezidențial sau familial) până la împlinirea vârstei majoratului.
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu toti orfanii ajung sa fie adoptati si devin majori, atunci sa faca ce am spus mai sus.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună din nou.
Statul nu adoptă, ci dă spre adopție și plasament familial.
Îi revine în obligație, statului, să aibă grijă de ei prin educație și creștere până la majorat dacă în interiorul acestui timp nu survin modificări ca luare a casă de către părinții naturali, adopție în țară/străinătate, deces!
Mă repet, un minor nu poate da în judecată părinții!
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Stiu asta mai Legi, eu spun de aia care ajung majori si inca nu au familie. In mare parte ajung pe strazi, ultimii oameni si prea putini ajung sa studieze.
Te pup :* :X

| MMihai a răspuns:

Deseori nici nu se știe, cine sunt părinții lor!

| IndiferentXD a răspuns:

Majoritatea orfanilor sunt proveniti din familii dezorganizate, cu mama cu 8 copii de crescut si tata barbos si nespalat. singura avere a lor este sticla de tuica! deci daca ii da in judecata, ce castiga? nimic straight face

| SoulAssassin a răspuns:

De unde stii frate ca a fost 10 minute? poate ii vanos si baga 30 de minute, sau poate ii scapino si baga 2 minute..esti cumva cronos sau detii timpul sau randunica, anotimp etc? ))))