| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de deviza Romania in primul rand sau Romania First
Consider că asta e deviză pe care trebuie sa meargă politicienii români ..sa pună tara lor pe primul loc.Asa cum facea Trump in America, Vadim in România.
De ce Romania e vânduta străinilor?
De ce unii zic că e o colonie?
De ce nu sunt apreciate și susținute brandurile 100 % românești?
De ce unora le pasă mai mult de UE, de NATO și uita că sunt români și țara lor e Romania?
De ce unora le e rușine cu România?
De ce naționalismul a murit aproape in România și renaște doar la 1 decembrie și atât?
De ce nu va apreciați tara?
Tara voastră,Romania, nu politicienii, nu sistemul.
Romania merita mai mult!(și asta chiar așa e)
Nu credeți?

Răspuns Câştigător
| BL4J a răspuns:

Mai întâi definiția...
Ce înseamnă acest termen?
Deviza=
-Este o expresie sau o propoziție scurtă simbolică.
-Ea descrie motivațiile sau intențiile unui individ, unui grup social, ale unei organizații pe care a ales-o pentru a sugera un ideal, ca regulă de conduită sau pentru a aminti un trecut glorios.

În primul rând România este vândută străinilor deoarece cei care o vând acționează încet dar în același timp repede...
Acești oameni primesc bani/ordine de la alții și sunt corupți.
Dacă toți spuneți că Ceaușescu era rău...
De ce țara era,, bogată" el având doar 4 clase?
De ce nu erau atâtea datorii ca acum la alte țări?
De aceea sunt atâția polițiști mai,, zuzu" pentru că cineva îi amenință că dacă îl arestează pe ăla rău îl omoară sau mai rău îi omoară familia.

Uni zic că este o colonie deoarece cel mai probabil cred în superstiții,, Illuminati" și așa mai departe...
Cred ei că cineva se află în spatele acestei,, devize" și o conduce din întuneric.

Brandurile 100% românești nu sunt acceptate/tolerate/apreciate deoarece românilor (mai nou) apreciază doar brandurile străine, mulți oameni cred că România este cea mai proastă țară (dar să nu uiți! Nu mărul roșu și zemos este de vina pentru că viermi se află în el)...
Și așa o să dispară și tradițiile românești ( cum au apărut așa o să și dispară)

,, De ce unora le pasă mai mult de UE, de NATO și uita că sunt români și țara lor e Romania?
De ce unora le e rușine cu România?"
-Cam același motiv poate fi spus cum am spus și mai sus
Români apreciază mai mult necunoscutul decât familiarul

Naționalismul este apreciat doar pe 1 decembrie deoarece doar atunci își amintesc români că sunt niște patrioți!
În unele țări în fiecare zi e,, Ziua Țării" deoarece uni oameni mereu văd partea plină a paharului...
Nu este celebrat în alte zile naționalismul deoarece guvernul României nu își permite să de-a din banii lor valoroși pentru această țară/teritoriu minunat!

Eu cred că România merită din plin mai mult!
Din cele mai vechi timpuri oamenii locuiau în România și le plăcea foarte mult!
Avea mirodenii, avea o temperatura bună, clima era bună iar zona era perfectă pentru campat.
Eu apreciez foarte mult România...
Singurul lucru care nu îl apreciez este guvernul/politicieni