| cocoshanell a întrebat:

Nu i! Suport Sub nici o Forma pe Ungurii din Romania Pentru Pretentiile! care le au si le cer! voi ce parere aveTi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un nationalist ar trebui sa respecte in primul rand limba romana. Lasand asta la o parte, pretentiile si cererile ungurilor din Romania nu trebuie confundate cu instigarile si rafuielile politicienilor unguri.
Si eu sunt roman ca si Basescu, Boc sau Udrea, dar nu mi-ar conveni deloc sa se puna semnul egal intre mine si aceste personaje.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asa cum exista si romani insuportabili, exista si maghiari la fel.
Nu-i poti baga pe toti in aceeasi oala.
Ungurii din Romania sunt "condusi" de niste politicieni care folosesc santajul politic pentru a obtine privilegii. Iar, cum politicienii romani sunt usor de santajat, obtin ceea ce au cerut. E simplu! E un corolar al faimoasei legi a lui Ohm (esti om cu mine, sunt om cu tine).
Am avut colege de facultate unguroaice; unele erau niste scorpii, iar altele, painea lui Dumnezeu.
Cum bine puncta @ konigeriket, in Romania, ROMANII sunt discriminati in mod constant, in favoarea tiganilor, a moldovenilor, a ungurilor si a oricui are gura mai mare. Ungurii sunt privilegiati din simplul motiv ca au sustinere mai solida si, astfel, isi pot exercita mai eficient santajul.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Silwian: Ai rămâne surprins câţi unguri ştiu limba română şi scriu mult mai bine decât tine.
În altă ordine de idei, eu detest visceral câţiva indivizi de naţionalitate maghiară iar aici mă refer cu precădere la politicienii din UDMR şi la doamnele frustrate care vând în magazine şi se fac că nu ştiu româneşte dar brusc vorbesc impecabil când le bagi în mă-sa.
Însă, pe de altă parte, nu cunosc toţi ungurii ca să spun că-i urăsc pe toţi şi, în plus, cunosc unguri care sunt super de treabă.
Iată de pildă am un coleg de facultate pe care-l cheamă Gergely Sandor. Pe tac'su îl cheamă Gergely Sandor iar pe bunică-su tot aşa. Problema? Bunică-su când s-a născut îl chema Grigore Alexandru (Gergely Sandor pe româneşte).
Şi-a schimbat numele în timpul ocupaţiei Horthyste pentru că erau singura familie de români din localitatea lor. Ulterior, pe timpul comuniştilor, n-au mai putut reveni la vechiul nume.
Ei bine, Gergely Sandor, este un profund susţinător al românismului şi constant contestă cerinţele politicienilor UDMR iar sora sa este membră a partidului Ungaria Mare!
Aşa că, vezi tu, contează INDIVIDUL, nu şi naţionalitatea neapărat.
Da, unii unguri sunt scârbe infecte. Dar, la urma urmei, şi unii români sunt scârbe infecte. Asta nu înseamnă că toţi ungurii sau toţi românii sunt scârbe infecte ci că UNII cetăţeni români (indiferent de etnie) sunt scârbe infecte.
Szia!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Silwian: De exemplu cetăţenii Republicii Moldova (care se declară etnici moldoveni, nu ROMÂNI! - asta ca să evităm argumente de genul întru înfrăţirea neamului) sau ţiganii beneficiază de locuri GRATUITE la facultăţi şi locuri gratuite în cămine, indiferent de mediile lor. Tot ce trebuie să facă e să treacă toate examenele. Atât!
Eu dacă termin cu media 6. 50 un semestru, să zicem, mai prind din părţi loc în cămin. Dar ţiganul dacă termină cu 5. 00 primeşte loc în cămin şi bursă socială!
Crede-mă, sunt minorităţi în România mult mai favorizate decât minoritatea maghiară!

| Hombre a răspuns:

Bai @ silwian nu mai semana antagonism pe aici, dupa cum ai pus problema te depaseste total o discutie pe tema asta.Foloseste-ti teribilismul prin alta parte.

| anyia a răspuns:

Pentru inceput, intrebarea scrisa normal venea cam asa: "Nu-i suport sub nici o forma pe ungurii din Romania pentru pretentiile pe care le au si le cer. Voi ce parere aveti?" Acum dupa ce am rescris intrebarea ta (scrisa ca a unui analfabet) iti si raspund. Nu toti ungurii din aceasta tara au pretentii la un anumit lucru. De ce ii bagi pe toti in aceeasi oala?!? Adica tie nu ti-ar conveni sa-ti spuna lumea ca esti ''un rrom cersetor din Romania'', sa fim seriosi. Nici eu nu-i supor pe cei care comenteaza aiurea, dar totusi vorbesc doar de ''aceia'' nu de ''toti''. Hi sa facem diferenta! Iar la urma urmei, cu ce te afecteaza pe tine ce vor ei? Iti cer tie ceva?

| Xsxsz a răspuns (pentru anyia):

Bai omg2 teritoriul pe care il cer este al nostru al romanilor, normal ca noua ne cer ceva.

| anyia a răspuns (pentru Xsxsz):

Scuza-mi intarzierea cu care iti raspund, insa eu am si alte lucruri interesante de facut decat sa stau pe TPU, asa ca... Trecand la subiect, nu stiu ce te-a deranjat in raspunsul meu. Lasand la o parte faptul ca individul care a pus intrebarea e analfabet, nu vad legatura. Cer un teritoriu care, din punct de vedere istoric, este al nostru. De acord cu tine. Insa nu-ti cer toti acest lucru. N-ai ce le reprosa tuturor ca (,) conducatorii lor sunt prosti. E ceva de genul ca minorii de la noi din tara care nu au drept de vot, sunt vinovati ca Basescu a iesit presedinte. In fine, ca sa nu debitez prea mult pe langa acest subiect, vreau sa subliniez un lucru. Cati dintre compatriotii tai detesta ungurii pentru ca au intrat in contact cu ei? Cati au avut ocazia sa-si dea seama ce fel de oameni sunt? Nu, noi ne credem mai inteligenti, iar daca cineva spune ca ungurii sunt idioti, toata lumea e de acord. Nu pot spune decat ca mi-e mila de voi, cei cu adevarat idioti (nu te simti daca nu esti). O zi buna sa ai.

| NickiMinaj a răspuns:

N-am inteles-o pe asta cu ungurii niciodata. n-am inteles cu ce lezeaza restul populatiei... am trait degeaba. nu de alta, dar stiu oameni ( constanteni de exemplu ) care nu mai pot de grija ungurilor din cluj sau brasov. unii chiar au nevoie de un hobby.

| bluerose a răspuns:

Ca nu suporti nici gramatica limbii romane!

| smaranditza a răspuns:

Mai intai incearaca sa-i cunosti
ar fi bine
nu sunt toti ca si nemernicul de tokes sau altii ca el
incearca...

| danaG a răspuns:

Pai cei care locuiesc in ardeal si nu iti dau nici un fel de indicatii, daca mergi ca turist, in ardeal...rusine lor! pe de alta parte, eu sunt casatorita cu un maghiar si nici macar el nu e de acord cu pretentiile acestora! si oricum, nu vor avea niciodata ardealul, in conditiile cerute de ei, caci nici un guvern, oricat de corupt si dezinteresat ar fi, nu ar ceda o mare parte din tara, altei tari, sau unei minoritati!

| Hassel a răspuns:

Parerea ta este corecta si bine intemeiata.Ai dreptate, si me mine ma bulverseaza ungurii...sunt zone in Transilvania unde sunt unguri care abia pot sa lege 2 cuvinte in romana, si mai au si ambitii cu autonomie! O sa aiba autonomie peste cadavrul meu si al celorlalti romani pentru care Romania a ramas patria lor! Ai dreptate deplina, ungurii sunt de nesuportat! Ar trebui sa faca cursuri si examene obligatorii pentru a dovedi ca stiu limba romana! Si cel mai tare ma enerveaza atunci cand e cate unul la stiri(nu la emisiunile lor, la stirile normale) care vorbeste in maghiara, chiar daca este in Romania si stie ca va fi auzit de mii de romani x(

| Andreea14Bianca a răspuns:

Ai dreptate, nici mie nu imi place.
Vin ei si isi cer cetatenie la noi in tara. Si noi ca idiotii le-o dam. Ca sa parem ce buni suntem. Si dupa aia tot ei se plang ca nu ii plateste bine, si au si pretentii. Atunci trebuia sa ramana la ei in tara. Cred ca la noi in Romania sunt cei mai multi unguri. Nu im plac deloc. Nu ii pot ingite. Cand ii aud pe strada im vine sa ii dau cap in cap happy is la noi in tara vorbeasca romana ce naiba.

Ai dreptate sunt pe aceeasi lungim de unda cu tine

| AstaMicaTeIubesteMoolt a răspuns:

Sunt total de acord cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu ce spui tu, dar tu nu ai pretentii ia zi, nu cred ca nu ai toata lumea are, insa majoritatea nu recunosc.

Răspuns utilizator avertizat
| Steaua10 a răspuns:

De acord! Romania mare--- in vechile hotare! Sunt basarabean si doresc unire.Atit ungurii, cat si bulgarii si rusii vor plati din plin pentru aceste rapturi teritoriale.

| vibers9 a răspuns:

Eu sunt de aceeasi parerelaughing mai recent ungurii vor sa schimbe ziua nationala a Romaniei si sa recunoasca limba maghiara ca limba oficiala in unele regiuni din Romania straight face funda? big grin