| alexandrasubtirel a întrebat:

Nu inteleg toata treaba cu indemnizatia eu am salar de 1100 lei acum 1150 deci cati bani ar trebui sa iau pentru copil? cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la indemnizatia de crestere a copilului atunci aceasta este de 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni, cu limita minima de 600 lei, conform art.2, alin. 2 sau 3 din OUG 111/2010, citez:
"(1^1) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1, 2 ISR şi nici mai mare de 6, 8 ISR.
(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1, 2 ISR şi nici mai mare de 2, 4 ISR."
Daca media salariului net pe ultimele 12 luni a fost de 1.100 lei atunci indemnizatia va fi de 935 lei.
Daca salariul brut a fost de 1.100 lei atunci salariul net a fost de 809 lei si indemnizatia este de 688 lei.

| alexandrasubtirel explică (pentru Ioandelasal):

Da,688 lei am inteles, multumesc mult aveti multe cunostinte in domeniu am mai pus o intrebare sper sa imi raspundeti. happy

1 răspuns: