| Loredana90000 a întrebat:

Nu mă mai înţeleg cu părinţii mei şi deşi am 16 ani vreau să mā casatoresc cu iubitul meu. El m-a cerut în casatorie şi vreau să mă las şi de şcoala ca îmi pierd timpul mergând la şcoală.E legal să mă căsătoresc la 16 ani?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal, doar ca sunt cateva conditii, fara indeplinirea carora nu te poti casatori.
Conform prevederilor Codului civil 2009, republicat în 2011, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca.
(5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti."

| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte.
Este legal in conditiile raspunsului lui ioandelasal.
Moral, faci o mare tâmpenie.
Te vei intoarce la părinti rapid, cand vei da de greutatile vietii.
Of, ce generatie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este legal cu acordul parintilor...

Cat despre scoala daca Fat Frumos te lasa pe la 25 ani ce faci?

| johnnny123 a răspuns:

Fără acordul părinților nu te poți căsători la 16 ani.

Dar cred totuși că părinții tăi au ceva mai multă minte decât tine...

Te-ai gândit ce se întâmplă dacă la 16 ani și jumătate rămâi însărcinată, ai renunțat la școală, iar iubitul/soțul te părăsește? Încotro o apuci?

| flixbuster a răspuns:

Problema e ca la 16 ani hormonu' e mai tare ca neuronu'.

Termina macar liceul si ia diploma de bac. Ca sa nu fii proasta satului/cartierului la mila ghiolbanului cand o sa ai nevoie de bani pentru tampoane si chiloti - sa te poti angaja undeva si sa ai banii tai.

Daca te iubeste iubitu' o sa te ia de nevasta si cu liceul terminat (ideal si cu diploma de bac) peste 3 ani. V-o puteti trage si fara certificat (dar cu prezervativ) pana atunci.

Daca te preseaza (apropo, el cati ani are? din ce traieste?) la greu acum, s-ar putea sa vrea doar o servitoare ieftina (sau mai rau) dependenta exclusiv de el.

Cel mai bine ar fi sa iti asculti parintii - chiar daca nu poti intelege, iti vor binele.

| Giulia911 a răspuns:

Vai de capul tău.

| RazzMTB a răspuns:

De ce vrei sa te casatoresti acum?