| Madalina20011 a întrebat:

Nu mă prea mai înțeleg cu soțul și mă gândesc la divorț. Imi doresc să divorțez din cauza lui pentru ca nu prea mai avem o relație așa bună. In caz de divorț pot divorța de el fără semnatura lui pentru că el nu vrea să semneze actele de divorț? Unde putem divorța mai repede în instanță sau la notariat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara acordul lui poti divorta doar prin instanta de judecata si procesul poate dura peste 6 luni, poate chiar peste 1 an, daca partea nemultumita ataca hotararea instantei de fond (prima instanta care judeca).
La notar divortul este rapid, doar in circa 35-40 de zile, dar necesita acordul ambilor soti.

| ioana748 a răspuns:

Doar prin tribunal poti divorta in acest caz.
Va dura cateva luni procesul dar vei reusi.
Nimeni nu poate obliga pe nimeni sa stea casatorit cu forta.