| iKronstadt a întrebat:

Nu mai vreau să plătesc din salariu pentru "sănătate"! Consider că acești bani sunt luați cu japca doar pentru amuzament (ca să nu încep să folosesc iar cuvinte grele, că mi-e rușine de Cristina).
Există vreo cale legală în țara asta, prin care pot obține anularea acestei plăți? Ce trebuie să fac pentru a nu mi se mai opri bani pentru "mirificul sistem de sănătate"?
P. P. Domnu' Ioan, știu că am mai pus întrebarea asta, așa că nu mă mai luați la 11 metri happy

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate dar nu-mi amintesc. Si ce-am spus? Numai bine!

| iKronstadt explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot reproduce exact, dar m-ați pus la punct cu câteva legi, și cu sfatul "omule, nu mai căuta nod în papură" laughing Știu sigur că mi-ați dat un exemplu vis a vis legislație. Chiar caut un răspuns cât de cât edificator la problema asta. Parcă aș mai închide ochii când se fură de la mediu, sau de la urbanism. Dar... de la sănătate? Fir-ar... Știți dvs. ce urma să spun laughing

| Hombre a răspuns:

Exista o singura cale sa scapi de taxe si impozite, s-o mierlesti.laughing

| harciog a răspuns:

Furadan tataie.

| Dumnezău a răspuns:

Nu exista cale legala prin care sa driblezi urmatoarele: impozitul unic pe venit, contributiile la fondurile de pensii, si contributiile pentru sanatate.De luat cu japca nu sunt, pentru ca multe tari au contributii pentru sistemul de sanatate.Singura sansa, utopica de altfel, ar rezida intr-un sistem sanitar bazat pe asigurari de sanatate, pe scheletul a ceea ce se face in SUA cu Obamacare, doar ca Obamacare papa vreo 3 trilioane de dolari, si noi nu prea dam bani la sistemul sanitar.Problema e ca banii nu se folosesc chibzuit, iar banii se pierd aiurea, nici nu sunt destui, ar trebui ca bugetul sa fie cel putin dublu. Din ce-mi defecheaza mie mintea, singura sansa, e sa te omori in acte, sa iti stergi calitatea de contribuabil, ca sa nu mai platesti, dar asta e ilegal, si daca n-o faci cu oamenii potriviti, risti mai mult ca sigur sa infunzi parnaia niste multi ani, pentru fals in acte, poate chiar si evaziune,(statul e aberant, poti sa intri si pentru asa ceva)deci e mai recomandat sa stai cuminte.

| EmaS a răspuns:

Nu cred ca este cea mai inteleapta decizie pe care ai putea-o lua. Prin natura serviciului tau in cazul in care calatoresti mult, esti expus riscului de accidentare.Vezi cate accidente nefericite se intampla in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca poti numai daca dai in judecata statul si eventual mai si castigi. Dupa care astepti sa se pun in aplicare, etc.
Musai sa fii tanar ca sa poti sa prinzi sfarsitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi afara, ca orice roman normal. Atunci nu mai platesti, decat daca vrei, asigurarea de sanatate din fosta RSR.

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Un român normal lucrează în țara lui, nu afară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Nu stiu ce sa zic, eu ma consider "cetatean european" de mult... cam de cand am votat intrarea in UE. Tu nu?

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Sunt un simplu cetățean român, care dorește ca drepturile lui garantate prin Constituție să fie respectate. Nimic mai mult. Cetățean european sunt prin naștere, că doar nu m-am născut în Asia Centrală. Eu vreau dreptate aici, nu în Franța sau Italia. Faza cu UE este chiar de cascadorii râsului. Mai bine rămâneam dracului cum eram (ca stat) și puneam mâna la muncă și învățat, nu la cerșit atenție din partea marilor puteri europene.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Asta asa e. Ramaneam "UE partener", ne lasau fara viza prin Occident, si toata lumea era multumita...problema e ca daca nu aderam la UE "in corpore", nu ne mai puteau strange de oo oficialii de la Bruxelles, sa ne puna sa ne modificam legislatia dupa cerintele UE. Deci, nu in ultimul rand:
1. Cartea de munca dispare tocmai de asta. O sa platesti retributia la pensie daca, cand, si cui vrei tu!
2. Poti oricand acum sa soliciti acord de munca in conventie. O sa platesti asigurarea de sanatate ca mine, direct la ghiseul casei de sanatate, daca nu uiti laughing
Deci Ura donsoara Eba si bre, Becali, ca ati votat alinierea legislatiei romane anchilozate in Jurasic la cea europeana, din Cretacic rolling on the floor

| Danielcristian a răspuns:

Fratele meu in Romania noastra totul e posibil, tara asta e plina de imbecili, prosti etc, daca noi toti am face galagie cu siguranta nu sa-r mai ciordi de pe spatele nostru, dar cum suntem pasivi si acceptam prostia asta e rasplata.