| Park_Yu_Kki_1990 a întrebat:

Nu stiu sigur daca am nimerit categoria dar am o problema urgenta; s Sora mea incearca sa o omoare pe mama deoarece a dat in dementa si nu o mai suporta. I'a marit doza de somnifere de una singura, ceea ce a facut'o incapabil de a manca de o saptamana. Dupa ce am sunat la ambulanta, respectiv la politie, acestia aruncand, efectiv, responsabilitatea de la una la alta am decis sa sun la salvare din nou. Le oferisem numarul surori la cererea acestora in urma primului apel, iar a doua oara cand am sunat am inregistrat tot ceea ce au spus. Mi s-a spus ca sora mea le'a spus ca mama este in regula deci ei sunt de aceeasi parere si nu au ce face. Dupa terminarea convorbirii, m-am dus la mama (care locuieste chiar langa mine, casa langa casa) si am filmat'o cum sta la pat si abia vorbeste. Dupa ce i'am amenintat ca ma duc la stiri acestia au chemat, chiar ei ambulanta, iar acum, din fericire se afla in perfuzii la psihiatrie.

Acum, am 2 intrebari:
1) Ce pot face ca mama sa se afle in siguranta? E a doua oara cand sora mea ii mareste doza de somnifere si sunt sigur ca se va mai repeta. Pana ieri am fost plecat in afara si voi pleca iar in curand. Nu am timp, deci vreau, daca se poate, cea mai rapida solutie. O protectie, ceva?
2) Vreau sa arat lumii de ce e in stare Romania. Sa lase o femeie sa moara pentru ca acest caz nu face parte din jurisdictia sau nu au voie sa violeze domiciliul. Puteti sa imi spuneti unde pot trimite acest videoclip si inregistrare pentru ca lumea sa vada incompetenta ambulantei calarasene?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Se poate obtine un ordin de protectie, conform legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2014, citez:
"ART.3.(1) În sensul prezentei legi, violenţa în familie reprezintã orice acţiune sau inacţiune intenţionatã, cu excepţia acţiunilor de autoapãrare ori de apãrare, manifestatã fizic sau verbal, sãvârşitã de cãtre un membru de familie împotriva altui membru al aceleiaşi familii, care provoacã ori poate cauza un prejudiciu sau suferinţe fizice, psihice, sexuale, emoţionale ori psihologice, inclusiv ameninţarea cu asemenea acte, constrângerea sau privarea arbitrarã de libertate.
(2) Constituie, de asemenea, violenţã în familie împiedicarea femeii de a-şi exercita drepturile şi libertãţile fundamentale.
ART.4.Violenţa în familie se manifestã sub urmãtoarele forme:
a) violenţa verbalã - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de insulte, ameninţãri, cuvinte şi expresii degradante sau umilitoare;
b) violenţa psihologicã - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea de stãri de tensiune şi de suferinţã psihicã în orice mod şi prin orice mijloace, violenţã demonstrativã asupra obiectelor şi animalelor, prin ameninţãri verbale, afişare ostentativã a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de gelozie, constrângerile de orice fel, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
c) violenţa fizicã - vãtãmarea corporalã ori a sãnãtãţii prin lovire, îmbrâncire, trântire, tragere de pãr, înţepare, tãiere, ardere, strangulare, muşcare, în orice formã şi de orice intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otrãvire, intoxicare, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
d) violenţa sexualã - agresiune sexualã, impunere de acte degradante, hãrţuire, intimidare, manipulare, brutalitate în vederea întreţinerii unor relaţii sexuale forţate, viol conjugal;
e) violenţa economicã - interzicerea activitãţii profesionale, privare de mijloace economice, inclusiv lipsire de mijloace de existenţã primarã, cum ar fi hranã, medicamente, obiecte de primã necesitate, acţiunea de sustragere intenţionatã a bunurilor persoanei, interzicerea dreptului de a poseda, folosi şi dispune de bunurile comune, control inechitabil asupra bunurilor şi resurselor comune, refuzul de a susţine familia, impunerea de munci grele şi nocive în detrimentul sãnãtãţii, inclusiv unui membru de familie minor, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
f) violenţa socialã - impunerea izolãrii persoanei de familie, de comunitate şi de prieteni, interzicerea frecventãrii instituţiei de învãţãmânt, impunerea izolãrii prin detenţie, inclusiv în locuinţa familialã, privare intenţionatã de acces la informaţie, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
g) violenţa spiritualã - subestimarea sau diminuarea importanţei satisfacerii necesitãţilor moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a aspiraţiilor membrilor de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice ori religioase, impunerea aderãrii la credinţe şi practici spirituale şi religioase inacceptabile, precum şi alte acţiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare."

ART.23.(1) Persoana a cãrei viaţã, integritate fizicã sau psihicã ori libertate este pusã în pericol printr-un act de violenţã din partea unui membru al familiei poate solicita instanţei ca, în scopul înlãturãrii stãrii de pericol, sã emitã un ordin de protecţie, prin care sã se dispunã, cu caracter provizoriu, una ori mai multe dintre urmãtoarele mãsuri - obligaţii sau interdicţii:
a) evacuarea temporarã a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacã acesta este titularul dreptului de proprietate;
b) reintegrarea victimei şi, dupã caz, a copiilor, în locuinţa familiei;
c) limitarea dreptului de folosinţã al agresorului numai asupra unei pãrţi a locuinţei comune atunci când aceasta poate fi astfel partajatã încât agresorul sã nu vinã în contact cu victima;
d) obligarea agresorului la pãstrarea unei distanţe minime determinate faţã de victimã, faţã de copiii acesteia sau faţã de alte rude ale acesteia ori faţã de reşedinţa, locul de muncã sau unitatea de învãţãmânt a persoanei protejate;
e) interdicţia pentru agresor de a se deplasa în anumite localitãţi sau zone determinate pe care persoana protejatã le frecventeazã ori le viziteazã periodic;
f) interzicerea oricãrui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţã sau în orice alt mod, cu victima;
g) obligarea agresorului de a preda poliţiei armele deţinute;
h) încredinţarea copiilor minori sau stabilirea reşedinţei acestora.
(2) Prin aceeaşi hotãrâre, instanţa poate dispune şi suportarea de cãtre agresor a chiriei şi/sau a întreţinerii pentru locuinţa temporarã unde victima, copiii minori sau alţi membri de familie locuiesc ori urmeazã sã locuiascã din cauza imposibilitãţii de a rãmâne în locuinţa familialã.
(3) Pe lângã oricare dintre mãsurile dispuse potrivit alin. (1), instanţa poate dispune şi obligarea agresorului de a urma consiliere psihologicã, psihoterapie sau poate recomanda luarea unor mãsuri de control, efectuarea unui tratament ori a unor forme de îngrijire, în special în scopul dezintoxicãrii."
Ai putea vorbi cu un avocat, sa se ocupe de aceasta.
2. Poti posta clipul pe internet sau sa-l trimiti unei televiziuni.

| minrest a răspuns:

Se poate face plângere direct la parchet, dacă politia nu o primește. Fa sorei o plângere pentru tentativa de omor, frumos, ca sa știe ca dacă o omoară pe mama se anchetează. Și nu îi mai convine. Intreaba pe avocații de pe net, nu știu cum se cheamă site-ul, vezi ei ce te sfătuiesc. Salut.

| SimoonaD a răspuns:

Daca politia nu face nimic, tot ce poti este sa iei legatura cu un avocat!