leonardk
| leonardk a întrebat:

Nu vi se pare ca ne este furata "Revolutia" si ca sacrificiul oamenilor care au murit pentru ca sa ne bucuram noi de libertate este marsav terfelit de insasi alesii nostri? Va este teama de dictatura? Nu v-ati saturat de minciuni in nesimtire? Nu credeti ca este cazul ca sa ne folosim de singurul nostru drept (votul) ca sa ne facem dreptate?

Răspuns Câştigător
| ciumpalaku a răspuns:

Cei dintai care fura revolutia sunt cei care nu merg la vot. Ei sunt cei carora nu le pasa de sangele varsat in decembrie'89. Ei sunt cei carora nu le pasa ca mii de romani au ramas fara tata sau mama, fara frate sau sora, fara fiu sau fiica... Ei sunt cei carora nu le pasa de cine ii va conduce ca oricum "aia au murit ca prostii". Este trist ca toti ne-am dorit libertatea de a ne alege conducatorii, iar acum uitam de jertfa pentru aceasta libertate.Treziti-va odata!

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cand a disparut ''epoca de aur''si a venit revolutia am sperat ca o vom duce mai bine dar... ceia ce se intampla acum in Romania ma dezamageste profund. Nu sun simpatizantul unui partid politic, dar sa dai bir cu fugitii cand tara si poporul este intr-un moment atat de dificil si sa mai ai si tupeul sa faci mitinguri si sa promiti marea cu sarea, este o nesimtire totala.Ne invita la vot, dar pe cine sa votam?

| antonius74 a răspuns:

Ba da, mi se pare ca asa zisa revolutie a fost in zadar, mai ales in romania zilelor noastre. cu totii ne-am saturat de minciunile si nesimtirea lor, asta e un fapt, nu o presupunere! in momentul de fata, dupa criza politica de azi, aproape prefer dictatura, sincer. e mai mare stabilitate, totusi. toti cei care au dreptul de vot trebuie sa mearga si sa voteze. sa nu existe idea: eu am un vot, cu asta nu fac nimic, asa ca mai bine stau acasa. daca 40% gandesc asa, atunci ganditi-va la restul de 60%, impartiti toti cei 5 candidati (daca nu mai multi, sper sa nu ma insel), credeti ca o sa iasa cineva chiar bun? in general prostimea merge la vot... din pacate. sa nu zicem ca nu avem cu cine vota, sa zicem ca mergem sa votam raul mai mic...

| ciumpalaku a răspuns:

@antonius74, la noi dor dictatura functioneaza. E un lucru verificat, nu spus la suparare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revolutia a fost regizata de altii. astia au furat-o si pot so terfeleasca cat vor.nu ma tem de dictatura, fiindca mai rau ca acum nu poate fi.si care-i diferenta intre dorul de libertate a lor si spiritul de sacrificiu, si neputinta mea de a pleca de la locul de munca, fiindca as fi pus in pericol intreaga comunitate? sai spunem responsabilitate in conditii exceptionale?