| LanguageMaster a întrebat:

Numai revizuirea Constituției trece prin CCR sau și adoptarea unei noi Constituții și înființarea unei noi Curți Constituționale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adoptarea unei Constitutii complet noi, cu abrogarea celei existente, nu este posibila in Romania decat daca s-ar schimba regimul politic ori daca s-ar constitui o Europa federala, ceea ce nu a fost luat in considerare la adoptarea si apoi modificarea (revizuirea) actualei Constitutii, asa incat nu exista prevederi exprese privind aceasta.
Daca ar interveni adoptarea unei noi Constitutii aceasta s-ar face de catre o Adunare Constitutionala, formata din cele 2 camere ale Parlamentului. CCR ar interveni doar pentru a constata rezultatul referendumului privind aprobarea noii Constitutii.
Nici o noua Curte Constitutionala nu este posibila fara modificarea Constitutiei, avand in vedere ca aceasta este reglementata prin Constitutie, atat in privinta constituirii, organizarii si a atributiilor.