| Culcat2u a întrebat:

O întrebare. daca sa zicem ca am o amenda nu neapărat rutiera dar nu am primit direct de la un polițist în mana vine acasă?

3 răspunsuri:
| IonutCiobanescu a răspuns:

Normal îți vine prin posta, și dacă refuzi sa o plătești o sa ți vina pe impozitul casei.

| Culcat2u explică (pentru IonutCiobanescu):

Pai și eu de unde știu ca venit la poștă?

| VENON a răspuns:

Da, dacă ai primit o amendă (nu neapărat rutieră) care nu ți-a fost înmânată personal de un polițist, aceasta îți poate fi trimisă prin poștă la adresa de domiciliu. În România, amenzile se trimit, de obicei, prin scrisoare recomandată sau cu confirmare de primire. Poate veni și din partea unor autorități precum poliția locală, ANAF, sau alte instituții care aplică sancțiuni.
Dacă nu ridici scrisoarea sau nu o primești direct, de obicei se consideră că notificarea a fost făcută după ce trec câteva zile de la expedierea acesteia. Este important să fii atent la eventualele notificări primite în poștă pentru a evita penalizări suplimentare sau executări silite.