| Angelsergiuboy a întrebat:

O intrebare legata de pensii.
Nu mi-a venit decizia de recalculare sa vad cat voi avea in viitor pensie.
Au fost atat de multe stiri legat de subiect incat am pierdut sirul evenimentelor

Am o pensie de vreo 2700 de lei ceva de genu. Din care 1 este o pensie speciala de vreo 1200 de lei deoarece tatal meu a fost prizonier in Rusia aproximativ 3-4 ani si restul de 1500 de lei fiind pensia mea.

Cat voi avea pensie oare?

33 de ani si vreo 6 luni lucrati din care vreo 2-3 ani in grupa speciala, armata / mina.

Pensionat de boala varsta 60 de ani, diabet zaharat insulino dependent.
De ce nu mi-a venit decizia? Voi primi pensie mai mare din luna septembrie?

Se va indexa din 1 ianuarie?
Sanse sa ajung la o pensie total de 3000-3500-4000? Ce parere aveti?

N-am idee ce se intampla de cand ar trebui sa vina pensie mai mare sau macar decizia daca mai ajunge la mine anul acesta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa astepti decizia de recalculare, noi n-avem cum sti daca ti-a crescut pensia sau nu.
Nici eu n-am primit inca decizia de recalculare.

| Concurs2025 a răspuns:

Cred ca nici ei nu stiu sa-ti raspunda, dar noi. Este un haos total dupa parerea mea, dar daca te simti neindreptatit depune o contestatie in maxim 45 de zile.

| Angelsergiuboy explică (pentru Concurs2025):

45 de zile de cand primesc decizia sau?

| Concurs2025 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Da, de cand o primesti! Cu cat mai repede cu atat mai bine.