| Iri_Na_Flo_Ri_2001 a întrebat:

O solutie posibila prin care sa se rezolve incalcarea dreptului la opinie

10 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Oricine are dreptul la opinie, chiar si pe vremea lui Ceausescu, Stalin, etc.

Problema e cand vrei sa iti exprimi opinia. In afara de SUA, nu cred sa existe vreo tara unde ai acest drept. Adica, opiniile populare sunt OK de exprimat, dar cele mai controversate nu.

| Dintrebare a răspuns:

Cine incalca dreptul la opinie? Libertatea de exprimare este garantata de Constitutie. Dar ca orice drept, are si limitele lui. Stii vorba aia "libertatea ta se opreste acolo unde incepe libertatea mea". De exemplu la noi nu ai voie sa defaimezi Romania, sa indemni la ura intre rase, sa prejudiciezi imaginea unei persoane. Asta nu inseamna ca dreptul la opinie este incalcat, asta inseamna ca traim intr-o societate, alaturi de alti oameni. Si pentru asta e nevoie de mici compromisuri ca sa putem convietui impreuna in liniste si pace

| Radu284 a răspuns (pentru Dintrebare):

LOL. Ce spui tu aici nu este un drept la opinie. Auzi tu, ai dreptul sa spui ca ce frumoasa e tara si ce frumosi si buni sunt locuitorii ei, si ai dreptul la opinie.

Nu. Dreptul la opinie inseamna sa ai voie sa iti exprimi ORICE opinie, inclusiv ca tara asta este una super naspa, ca anumite rase sunt inferioare fata de altele, ca anumiti cetateni pe criterii etnice ar trebui expulzati, etc. Asta inseamna dreptul la opinie, nu ce garanteaza gunoiul de constitutie pe care o avem.

| Dintrebare a răspuns (pentru Radu284):

Gresesti. Dreptul la opinie E garantat de gunoiul de constitutie. E dreptul tau sa spui si sa faci ce vrei. Eu vorbeam despre limitele legii. Dar daca vrei, poti fi violator, criminal, poti fi rasist sau orice altceva vrei. Nimeni nu te opreste sa iti exprimi liber vointa sau gandirea. Doar ca vei primi si un feed back al legii, o limitare a dreptului tau, o pedeapsa

| Radu284 a răspuns (pentru Dintrebare):

Poftim?
Cum iti este garantat dreptul de catre stat daca ulterior tot statul te pedepseste ca ti-ai exercitat dreptul respectiv?

| Dintrebare a răspuns (pentru Radu284):

Nu faci distintie intre niste notiuni. Toate drepturile sunt limitate. Limitarea nu inseamna ca dreptul e anulat. Chiar si democratia in sine inseamna libertate in limitele legii. Ce spui tu suna a anarhie. Eu incercam sa ofer, celui care a intrebat, o explicatie in contextul societatii in care traim si a formei de guvernare. Numai bine tuturor

| Radu284 a răspuns (pentru Dintrebare):

Daca un drept este limitat, el nu mai exista. Asa poti zice ca si in Corea de Nord ai toate drepturile pe care le ai oriunde in lume.

Si ti se pare ca in SUA e anarhie?

| Dintrebare a răspuns (pentru Radu284):

Daca tu zici ca SUA e tara cea mai libera din lume, asta spune totul despre diferentele de opinie dintre mine si tine

| Radu284 a răspuns (pentru Dintrebare):

Normal ca SUA e cea mai libera tara din lume.

| StefanKogut a răspuns:

Nu exista un asemenea drept, citeste aici care sunt drepturile fundamentale: https://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_rights