| Alexinho007 a întrebat:

Oare se va ajunge la un razboi intre Rusia si Ucraina? Ce parere aveti? Poate sa genereze acest conflict intr-unul mondial?

12 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu e prima oara cand rusia isi manifesta ambitiile teritoriale. Toti se plang de americani 'imperialisti' si uita de rusi. A nu se uita, insa, ca ce se intampla intre Rusia si Ucraina nu e o premiera. vezi razboiul din Georgia din 2008, cand fortele rusesti au invadat Osetia de Sud (intr-adevar, provocati de georgieni, al carui presedinte se inclina in directia NATO la care rusii au raspuns violent). La fel s-a intamplat si cu peninsula Crimea. Iar acum agitatia din ucraine e un rezultat al interventiei ruse.

De razboi mondial nici nu poate fi vorba. Sunt expansionisiti, insa nu sunt dementi de-a dreptul.

| sublime89 a răspuns:

Da, poate izbucni un razboi intre Rusia si Ucraina, mai ales daca Ucraina nu va ceda in fata presiunilor Moscovei. Nu cred insa ca se va ajunge la un razboi mondial, pentru ca un asemenea razboi ar putea fi si nuclear, si atunci ar fi in pericol intreaga civilizatie umana. Niciun occidental nu va risca asta pentru a salva o tara ca Ucraina.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu cred ca se va mai ajunge.

| aditimus a răspuns:

Iti spun eu cum o sa fie planul perfect, americanii deja muta nave peste tot inclusiv in Romania, muta totul dinainte, o sa fie rusia in conflict cu america, europa aliati cu usa si or sa intervina pentru rusia toate tarile care au armament de la ei (iran, siria, china, etc)

| Wehrmacht a răspuns:

at wits' end at wits' end at wits' end at wits' end at wits' end

| Digital112 a răspuns:

Am o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| alinaalin955 a răspuns:

Nu va incepe un razboi mondial.
Daca maine rusii invadeaza Romania de exemplu, se desfiinteaza NATO in secunda urmatoare pentru ca SUA nu vor interveni.

| aditimus a răspuns (pentru alinaalin955):

Cum sa invadeze rusia Romania cand Americanii deja sunt aici? Gandesti ce spui? Au baze la Kogalniceanu, Babadag si cateva zeci de nave in marea neagra!

| alinaalin955 a răspuns (pentru aditimus):

Am dat un exemplu, nu inseamna ca eu cred ca se va intampla.
Putem schimba putin scenariul.Rusii invadeaza nordul Romaniei, nu ajung la Constanta sa omoare soldatii americani.Imediat Obama cheama militarii americani acasa si NATO se desfiinteaza.Presa din SUA l-ar lauda pe Obama ca a sacrificat alianta dar a salvat omenirea de la un razboi mondial.
America nu va risca un razboi impotriva Rusiei pentru nici o alta tara.La fel cum nici rusii nu au intervenit cand americanii au invadat Irakul.Rusii i-au atacat doar prin vorbe.Li se rupe rusilor de irakieni cum li se rupe americanilor de ceilalti membri ai NATO.Doar englezii sunt parteneri care conteaza.
Noi vorbim, ne contrazicem si astia poate sunt mana-n mana. Obama il critica pe Putin in fata presei si la telefon poate-i zice:"Alipeste ba toata Ukraina, da-i dracu''.Cum spunea Hitler inainte de a alipi Austria?''Doua tari vecine, in care se vorbeste aceeasi limba nu trebuie sa fie separate''.

| Negativu01 a răspuns:

Criza din Ucraina seamana foarte mult cu Razboiul Rece.NATO (impreuna cu SUA) si Rusia se amentinta reciproc, incercand sa se intimideze prin tot felul de exercitii militare si sanctiuni.Insa sa fim seriosi nici una din aceste puteri nu va porni un razboi.Toti sunt constienti de consecintele unui razboi(primul si aldoilea razboi monidal au fost destule).Pot spune ca anexarea Crimeei este singurul lucru care a pus occidentul pe "jar" adica sa acorde atentie sporita asupra situatie din Ucraina. Ucraina vrea sa faca parte din UE insa rusii si pro-rusii(din Ucraina) nu doresc acest lucru.De aceea rebelii pro-rusi fac haos in Ucraina(mai ales in est) iar ucrainienii nu pot face nimic din cauza Rusiei si ne cere ajutor.Este o situatie complicata.Insa nu razboiul e solutia.

| DanutuZipper a răspuns:

Razboiul mondial are ca definitie razboiul in care se implica toate continentele happy Daca Rusia si Ucraina ar ajunge la un razboi nu cred ca America sau Africa s-ar implica, deci nu poate deveni Mondial