| denysse_5976 a întrebat:

Oare unde o sa ajungem cu atatea manifestatii, oameni fara loc de munca. saracie lucie.Mai are Romania vreo sansa sa-si revina din acest colaps? Noi ca cetateni, mai avem drepturi asupra tarii astia? Ca din punctul meu de vedere suntem vanduti strainilor. Voi ce credeti?

21 răspunsuri:
| nana a răspuns:

Buna denysse. Buna intrebare si bun puntul de vedere pus. Eu mi-am luat dreptul de a locuii in Romania, dar cu mare drag si dor as revenii la tara mea, daca s-ar schimba lucrurile. Vad ca acelasi lucru se intampla in romanaia, la adresa cetanenilor cu drept deplin de a fii romani, cum se intampla cetatenilor romani in alte tari, fara a fii cetateni cu drepturi comune acelei tari, unde din pacate am reusit sa traim in continuare. Din pacate nu vad, ce ar putea face vreun conducator sau viitor ministru al Romaniei in urmatorii 40 de ani, cum nu s-a putut face nimic bun in cei aproape 21 de ani dupa revolutie. Nu ne ramane decat speranta si puterea de a mai putea poporul roman sa mai duca in carca inca 5-8 haite de hoti si borfasi care vor roade in continuare osul tarii si madularul romanilor. Din pacate crudul adevar, urat spus tocmai de mine, care sunt o romanca convinsa ca ma voi intoarce candva intr-o Romania altfel decat am lasat-o la plecare. Pup si mult succes si rabdare tuturor romanilor.
nana

| valy a răspuns:

Da ar fi o sansa.sa fure cineva o mitraliera si sa inceapa sa faca curat in parlament.incepand cu Basescu.si continuare Boc.si sa vina la conducere tineretul.ca batranetul a tampit.si ar fi o sansa sa ne revenim.cum ne-am revenit dupa ce s-a dus Ceasca.ne-am reveni si acum.altfel nu avem cumsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii @valy la asta ma gandeam si eu dar nu cred ca se vor rezolva multe lucruri astfel.Si cine sa fie acel cineva sa-si riste viata pentru tara si poporul lui, ca la drept vorbind trebuie sa fii un pic sarit sa faci asta. Oricum ma gandesc cu stupoare la ce vremuri ne asteapta si asta din perspectiva unei adolescente care pana in acest moment nu a infruntat inca greul vietii...

| 11theo11 a răspuns:

Buna! Am mai spus asta pe undeva pe-aici, insa cred ca ar trebui spus din nou.Adevarul este ca Romania are bani, are bani cat sa plateasca pensiile si salariile in cel mai decent mod posibil, problema este insa ca acesti bani sunt la PD-L, si toata gasca de guvernanti.Si mai e o problema. Faptul ca noi(nu ma refer neaparat la mine)cetatenii l-am votat (si sunt sigura ca o mare parte din romani au dat crezare unor vorbe goale spuse de Basescu Traian)a doua oara, dupa ce am vazut prea bine ce a facut in primul mandat.Romania nu se va invata minte pana cand nu va simti cu trup si suflet cauza unui vot prost gandit. Oamenii ies in strada, si sunt absolut convinsa ca au agenda plina de proteste, insa T.Basescu sta undeva acuns de lume, si nu face altceva decat sa rada, pe el nu-l intereseaza nici cat negrul sub unghie ce se intampla in aceasta tara.Insa dupa ceea ce se intampla acum(manifestarile politistilor)eu personal cred ca si-a cam pierdut tupeul, dupa cum am vazut a refuzat sa vina in fata protestatarilor.Acest Traian Basescu nu are niciun drept sa spuna ca aceasta manifestatie este ilegala, cand el este cel care incalca legea(legile.)intr-un mod cat se poate de evident.Nimeni din Guvern si din parlamentarii puterii, nimeni de la putere mai bine spus, nu are dreptul sa se lege de oameni atunci cand vine vorba de legi, pentru ca daca un Guvern nu respecta legea la modul cel mai vident posibil, nu trebuie sa ai pretentia ca cetatenii sa o faca.Si inca un lucru mai am de spus. Puterea, in ansamblu este oglinda poporului, ori noi daca i-am ales pe ei(cu tot cu frauda, insa sunt sigura ca o buna parte au votat pentru aceasti insi)asta suntem. A mai spus cineva fatul ca tineretul ar trebui sa ia puterea, si are dreptate absoluta. Ei sunt cei care au o altfel de strategie, o democratie pura, pentru ca ceea ce este la momentul actual in Romania nu este democratie(daca spui nasoale de T.Basescu intri dupa gratii). Oricum, fie ca va veni PSD, PC la guvernare, sau PNL, este de 1000000... de ori mai bine decat cu PD-L.Imi dati dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce poti face pentru tara ta? muncesti? produci ceva? sau primesti pur si simplu bani nu stii de unde, nu stii pentru ce, dar nici curioasa nu esti? asa nu iesim din colaps.cand vor pune mana sa munceasca, de la cel cu tata-n gura pana la cel cu barba sura, atunci poate. dar cata vreme muncesc 3 milioane pentru a tine in spate restul, nu cred.

| denysse_5976 explică:

@Crinu eu sunt studenta si vreau sa inteleg unde se indreapta tara asta.Pentru ca nu vreau sa ma trezesc cand imi termin facultatea ca n am un loc de munca sau ca nu mi se recunosc studiile.As avea posibilitatea sa plec in strainatate unde sunt sigura ca as castiga un salariu decent.Aceste intrebari le am pus pentru ca stiu prea bine de unde imi provin banii pe care ii cheltui si stiu cu cata sudoare sunt castigati de parintii mei prin munca lor. Ei bine.acest aspect ma face sa mi pun semne de intrebare.pentru ca e clar viitorul nu va fi nici pe departe roz pentru generatia mea si alternativa sa plec in strainatate pentru ca la mine in tara nu mi sunt recunoscute studiile nu ma incanta si nici sa stau ca un parazit toata viata pe spinarea parintilor nu vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denysse? e bine ca faci o facultate. dar sa o faci pentru desavarsirea ta ca specialist intr-un domeniu.nu pentru a-ti fi recunoscuta diploma.ci pregatirea cea adevarata care urmeaza a da roade in campul muncii.in ultimul timp s-au vandut diplomele la kg.si toata lumea vrea un post de sef. ajungand ca in bancul acela cand romanul spune; stau intr-un birou, nu stiu ce fac, dar nici nu ma intereseaza.salariul decent? am 28 de ani vechime in siderurgie. daca am reusit sa cresc trei copii si sa fiu la zi cu toate, cu 1500 de ron in ultimul timp, ce zici e decent? eu zic, nu, dar avand in vedere vremurile, cred ca e decent.problema e; aceeasi ca a parintilor tai; santem generatie de sacrificiu de cand am inceput sa muncim. epoca de aur, plata datoriilor tarii, revolutie, perioada postdecembrista, perioada de tranzitie, criza economica, si iarasi de platit datoriile tarii.consider ca am fost mult mai mult decat decenti.mai avem oleaca si ajungem categoria cea defavorizata, dupa atatia ani de decenta.pensionari.eu ma tem denysse ca nu mai are cine ne plati pensiile, si noua.sau nu mai apucam. daca voi nu va gasiti de munca, uite ca noua ni se mareste varsta cand putem iesi la pensie. 65 de ani. ti se pare logic? o sa mai facem un sacrificiu; o sa facem saltul cel mare ceva mai devreme, pentru a va face loc.fiindca cei care ne conduc, gandesc cu picioarele. puneti semne de intrebare.acum.cand vei termina si vei fi desavarsita tu si cei ca tine sper sa aveti SOLUTII.bafta si succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crinu cu oameni de'al de tine tara de aia e in **** ca voi astia ce pupati in fund pe basescu din cauza voastra suntem in rahat dupa ce sunteti impuscati impreuna cu base atunci poate ne vom reveni la justul sistem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se implica : http://www.letsdoitromania.ro/cine-se-implica/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut ...roses!
iti adresez acest mesaj, jumatate intrebare si jumatate raspuns:
- pe vremea guvernelor dinainte de Basescu 1, cetatenii respectau legile? luptau impotriva coruptiei si a spagilor? erau contra economieii de subteran?

cand vei raspunde sincer si vei motiva raspunsul, te asigur ca vei avea RASPUNS la INTREBARILE tale si ale lui denysse

mai copii, studenti sau nestudenti, o data ce ati trecut de varsta de 19 ani, puteti lucra, pentru banii de buzunar, chiar daca parintii va ajuta si ei financiar cu o parte, nu va lasati pe o ureche - doua -trei zile pe saptamana ASA CUM FAC TINERII din Europa de Vest, chiar si STUDENTII ROMANI din strainatate!
sanatate si numai bine.

| denysse_5976 explică:

Mda @crinu si tu ai dreptate tocmai pentru ca ai o experienta de viata care imi lipseste mie. Dar nu consideri ca noi toti, care ne numim romani, ar trebui sa facem ceva sa ajutam generatia tanara? Uite peste tot in lumea asta romanii sunt apreciati pentru ca sunt constiinciosi, muncitori, inteligenti.In tara asta de ce nu e asa? si mai apreciati sunt niste copii de bani gata care habar au pe ce lume traiesc dar ocupa functii importante in stat.si cei care isi tocesc coatele pe bancile facultatilor habar au unde sa duca si ce sa faca pentru a si castiga traiul, chiar daca sunt buni in domeniul ales locurile sunt ocupate cu pile sau pe relatii de rudenie.Chiar pacat pentru oamenii aia care si au dat viata in revolutie cu gandul ca le va fi bine semenilor lor deoarece lucrurile merg din ce in ce mai prost.Stiu ca o sa raman doar cu intrebarile deoarece dupa 20 de ani de la revolutie situatia este aceeasi chiar mai rea dar ca cetanean ma simt neindreptatita de asemenea lucruri care au loc zi de zi in jurul meu, motiv pentru care ii inteleg pe cei mai mari ca mine care au ales sa plece in strainatate unde le sunt recunoscute studiile si aptitudinile si sunt rasplatiti foarte bine pentru munca depusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema cetatenilor din Romania este ca nu se informeaza clar in nici un domeniu
puneti mana si cititi legile tarii, apoi va cereti drepturile pentru ceva ce meritati, nu pentru ce nu meritati

| 11theo11 a răspuns:

Din moment ce Gvernul nu respecta legile, noi de ce am avea obligatia s-o facem?(Din bun-simt, insa nu se mai poate in aceasta tara cu bun-simt, nu acum. Daca ai bun-simt in Romania te-ai ars.Aici trebuie sa-ti impui punctul de vedere nu sa fii vulnerabil, pentru ca nu rezolvi nimic, cel putin nu acum.Cu asa guveranti trebuie sa ai foarte mult tupeu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate guvernul actual nu respecta legea ACUM de aceea cetatenii nu o respecta nici ei acum.
adica cetatenii se razbuna?!

dar guvernele anterioare respectau legea?
dar cetatenii pe timpul guvernelor anterioare respectau sau NU respectau legea?

asta am intrebat mai sus, asta am subliniat, in nici un caz NU AM SPUS ca cetatenii nu au voie sau dreptul sa isi impuna puctul de vedere
nu am spus nici o secunda ca nu au mai multe de rezolvat, am spus ca e o mica ipocrizie din partea unora "neinformati" care vor si cer, dar nu dau nimic in schimb

nu trebuie sa fim vulnerabili, dar implicit trebuie sa fim informati si sa judecam, sa FIM toti NEPARTINITORI. CINSTITI. DREPTI. ROMANI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa enumeri legile care nu sunt respectate, concret, tu chiar cunosti toate legile?
te rog sa iti impui punctul de vedere dar cu argumente concrete si nu cu vorbe in vant
mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de manifestatii autorizate conform legii SAU neautorizate?

modelul manifestatiilor organizate, autorizate nu a fost impus de cineva asa ca asa vor romanii, sunt preluate dupa modele din afara, deci exista si legi europene, astea ar trebui respectate sau nu? argumente?!

| lplostonyou a răspuns:

Nu uitati ca si Kennedy a fost asasinat, Basescu cred ca o cauta cu lumanarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impreuna putem schimba Romania http://sperantapentruromania.ro/

| 11theo11 a răspuns:

Referitor la cei care au comentat anonim.Imi cer scuze, nu stiu cu exactitate diferenta de varsta dintre noi, motiv pentru care voi apela la pronumele de politete.Ca raspuns pentru intrebarea:Stii cumva toate legile? Sincera sa fiu, nu le stiu pe toate, doar pe cele elementare si sunt convinsa ca un simplu cetatean al Romaniei nu stie toate legile de la A la Z.Aceasta a fost prima observatie, a doua ar fi urmatoarea... Dupa ce mi-am exprimat punctul de vedere, am adresat la sfarsit intrebarea:Imi dati dreptate? Este o INTREBARE RETORICA, nu trebuie sa-mi raspundeti neaparat la ea, nici dvs. nici altcineva. Mi s-a mai adresat o intrebare, si anume : Pe vremea Guvernelor dinainte de Basescu, cetatenii respectau legile? luptau impotriva coruptiei si a spagilor? erau contra economieii de subteran? Trebuie sa mentionez faptul ca NICIODATA NU AM SPUS CA CETATENII CARE NU ERAU SUB MANDATUL PREZIDENTIAL AL LUI T.BASESCU AU FOST SFINTI! NICIODATA!
Si mai am de spus un lucru, dupa parerea mea foarte important, referitor la o observatie.Eu m-am exprimat cat se poate de sincer, am pus suflet in fiecare propozitie si imi sustin clar si forte punctul de vedere, deoarece asta cred si nimic altceva. Facand o mica paranteza, constat ca pe dumneavoastra va intereseaza mai mult modul meu de exprimare decat adevaratul motiv pentru care ar fi trebui sa raspundeti(intrebarea lui denysse). Eu nu m-am imputernicit sa critic pe absolut nimeni personal, dar datorita dvs, ma simt nevoita sa o fac, ceea ce nu-mi face mare placere, credeti-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am simtit o critica in raspunsul tau.
Draga mea, asa cum am scris mai sus "ti-ai dat raspuns la propriile intrebari" cu acest ultim raspuns, ai dat raspuns "intrebarilor lui denysse".
Cetatenii simpli care-si pun intrebari importante, foarte importante=vitale, privind relatia lor personala cu Romania, ar cam trebui sa fie foarte interesati de legi. Dar asta se poate produce inca, se poate intampla inca, trebuie vointa si pasiune.
Stiu ca ai pus suflet in fiecare propozitie din afirmatii si intrebari, deci si acest lucru este un pas inainte si nu trebuie sa te opresti aici. Cine te citeste (ca mine) are datoria sa te corecteze acolo unde ai gresit si sa ajungem impreuna la o concluzie constructiva, nu doar la un schimb de cuvinte pe un subiect "la moda".
Raspuns pentru denysse: da, Romania are sanse, de ce nu ar avea? de ce ar avea mai putine sanse decat alte tari? poate nu are acelasi "nivel de revenire", dar sanse are.
Cetatenii Romaniei sunt si cetateni ai Europei, in acelasi timp - asta trebuie avut in vedere - iti urez o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ceva impotriva manifestatiilor?
oamenii au dreptul sa ceara sa li se drepturile, sa castige noi drepturi sau sa li se mentina anumite drepturi deja castigate.
saluti.