| calubalan a întrebat:

Octavian Paleru: "Noi astazi am ajuns o tara de oameni singuri. Atat de singuri incat nici nefericitii nu mai sunt solidari intre ei".

"...am ajuns sa nu mai cred in nimic sau in aproape nimic! Nu mai cred in democratie, nu mai cred in capitalism, nu mai cred nici in libertate..."

"Eu va intreb pe dumneavoastra acum si sa-mi spuneti cinstit: in ce mai credeti dumneavoastra"?

http://gandeste.org/......nguri/9366

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Ma atingi intr-un punct sensibil. Este Octavian Paler si nu Paleru. Paleru, Nicu Paleru, e cel ce canta lautaresti si muzica de pahar, asa ca nu-l ''porecli''.winking
Stiu vorbele lui, dar spuse video( daca imi aduc bine aminte, de la o emisiune cu Gadea), si-au un mesaj mai adanc, cand auzi tonul lor, parca le spune din suflet.
Mai cred in dragoste. Si-n soare, luat si la propriu si la figurat - speranta.

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

La 20 ani esti socialist la 40 esti liberal la 60 esti extremist.Aceste vorbe pline de scepticism sunt spuse de Paler la o virsta mult trecuta de 60 ani in care viitorul este diluat.

April
| April a răspuns:

Nu ma omor dupa spusele lui Paler, fie ele in interviuri moderate de Gadea, fie in romane care nu sunt romane.Imi place mai mult Cartarescu. Romanul sau" Orbitor"mi se pare unul dintre cele mai interesante din literatura romana."Viata pe un peron"romanul lui Paler mi se pare o peroratie insipida.Si ca sa raspund intrebarii finale; eu cred in viitorul copiilor mei si in cel al neamului de singuratici in care s-au nascut.Numai bine.

| calubalan explică:

Scuzele nu-si au rost! Am gresit! Multumesc pentru corectura... si da cuvintele sunt dintr-o emisiune din acest motin link-ul pus la sfarsit trimite la un video cu Octavian Paler.