| anonim_4396 a întrebat:

Omul este mare tocmai fiindcă-şi cunoaşte starea de decădere. (Blaise Pascal)

Ce credeti ca vrea sa spuna Pascal prin acest citat?

Va rog, am nevoie de cateva pareri.

Răspuns Câştigător
| savino23 a răspuns:

Constientizarea limitelor si a greselilor proprii conditiei umane, fac din omul simplu dominat si condus de instinctul de supravietuire.un om mare condus de principii clar definite si constient de decaderea morala si chiar sociala pe care o poate provoca.

2 răspunsuri:
| BlaBlaa a răspuns:

Prin "mare" se refera la maretia omului in raport cu celelalte fiinte. Cunoasterea starii de decadere tine de ratiune, asadar maretia omului este data tocmai de ratiune. Gandeste-te si la "Omul este o trestie cugetatoare", se leaga intre ele happy

| maria933 a răspuns:

Amandoua raspunsurile m-au ajutat foarte mult. Va multumesc. O sa ii dau fundita lui savino23 pentru ca a raspuns primul. big grin