| anonim_4396 a întrebat:

„Omul s-a nascut liber, dar pretutindeni e in lanturi." (Jean Jaques Rousseau – „Contractul social")

Ce credeti ca vrea sa spuna Rousseau prin acest citat?
Va rog, am nevoie de cateva pareri.

Dau fundita! love struck

2 răspunsuri:
| 13paranoia13 a răspuns:

Se referă că deși te-ai născut " gratuit " în viață nu faci tot ce vrei, unele decizii le ia altcineva pentru tine. Și dacă faci ceva greșit, vei fi pedepsit!
Asta cred eu...

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat pe pamant pentru a ne alege calea(prin asta spune ca suntem liberi) dar din cauza oamenilor, lucrurilor rele din prejur nu ne putem alege singuri calea, deoarece pretutindeni suntem urmariti si "tinuti in lanturi".
Sper ca te-am ajutat. Funditaa?big grin