| Fatamuntilor a întrebat:

Oricat mi-as fi incis creierii nu am reusit sa ajung la o concluzie!
La fiecare inceput de an (in primele zile lucratoare vad acelelasi cozi imense la plata impozitelor! Unii se scoala cu cateva ore inainte de deschidere.
Stiu si inteleg ca sunt anumite reduceri, dar astea se intind pe 3 luni.
Ce ii face pe acei oameni sa faca acest lucru?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Se tem sa nu vina vreo anulare a reducerilor si sa fie nevoiti sa plateasca suma intreaga, asa ca se inghesuie de cum incepe anul... daca un nebun da vreo lege?
La cata siguranta si confort politic exista in Romania, nu m-ar mira sa se intample si asa ceva! Nu?

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

In toti anii reducerile au fost 3 luni!
La lume le e frica!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact,se tem.Asa ca prefera sa se duca din timp, pana nu-i vine nimanui vreo idee cum ca banii la buget sunt putini si s-ar putea inmulti din plata integrala a impozitelor!

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele persoane (mai ales cei cu venituri mici) se gospodaresc cu banii putini: intai platesc datoriile (impozite, facturi etc.), din banii ramasi cumpara cele necesare (medicamente), iar restul banilor le impart pe zile, pentru mancare.
Ei considera ca, un derapaj la cumparaturi le-ar lasa fara banii necesar facturilor, impozitelor si taxelor, iar in acel caz s-ar percepe majorari (care le-ar lasa cu si mai putini bani).

| Fatamuntilor explică (pentru Bula):

Stiu asta
totusi plata impozitelor ( cu reduceri) este pana la 31 martie.
Eram odata la o farmacie iar o doamna in varsta se temea ca odata banii dati pe medicamente nu o sa-i ajunga si pentru mancare.

| Bula a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Din pacate, in tara noastra sunt peste 2 milioane de pensionari, care au pensia lunara de abia 1000 lei.
Din acesti bani trebuie sa plateasca cheltuielile cu blocul /casa (la multi depaseste 500 lei!), sa-si cumpere medicamentele (100+lei), iar restul banilor sa le imparta la 30 zile. Asta inseamna sa manance din 10-15 lei zilnic, la 1-3 mese.

| Lukasssz a răspuns:

Sincer nici eu nu stiu ce e in capul lor.Babele de la mine din bloc s-au dus de cateva ori la posta la ora 3 DIMINEATA laughing pentru pensie, pentru ele nu conteaza ca posta incepe programul la 8-9 laughing

| Fatamuntilor explică (pentru Lukasssz):

De unde stii tu ca la 3 dimineata? le pandesti?

| Lukasssz a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, pe vizor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred dar nu sunt sigur ca e o traditie sa scapi de datorii de la prima ora in noul an

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Poate...In primele zile oamenii oamenii nici nu prea au bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Românul a rămas cu obișnuința ca pe vremea lui Ceaușescu : statul la coadă.

| 4ndr33y a răspuns:

Unii chiar n-au ce face acasa, pe altii prostia ii face sa reactioneze asa. E cam greu de explicat.

| Fatamuntilor explică (pentru 4ndr33y):

Poate sa dea aceeasi stire care a fost filmata si in urma cu 5 ani!

| 4ndr33y a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mergi la ANAF sa vezi cu ochii tai laughing

| Fatamuntilor explică (pentru 4ndr33y):

Am fost anul trecut cam pe vremea asta! A trebuit sa platesc o asigurare de sanatate, era urgent.
Am stat afara la coada, era pe distantare sociala.