| 3243F6 a întrebat:

Pana la urma politia iti da amenda daca mergi cu 140 la ora pe autostrada sau nu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti lua amenda pentru depasirea vitezei pe autostrada daca circului cu 140km/h deoarece autostrada din Romania are viteza maxima de 130km/h.

pe autostrăzi: 130 km/h;
pe drumurile expres: 120 km/h;
pe drumurile naționale europene (E): 100 km/h;
pe celelalte categorii de drumuri: 90 km/h.

https://newsweek.ro/......nia-reguli

https://www.autoklass.ro/stiri/limite-de-viteza

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, daca ai fix 140 pe radar, da probabil ca te amendeaza, daca ai 139 probabil ca nu

| VoidEternal a răspuns:

Legal au tot dreptul. In practica, depinde, de obicei scapi fără. De obicei.

| 3243F6 explică:

Mai si daca se ia amenda, de ce niciodata nu am auzit pe cineva ca a luat amenda ca a mers cu 140 si toaaaata lumea pe care o stiu, pana si cunoscutii cu dacii si masini care se chinuie la viteza aia, toti merg cu 140 ca si cand e ceva legal, cesual, ce sa mai... INDICAT!