| neanicu a întrebat:

Parca nu ni se inoculase in ultimii 20 de ani ca francezii ar fi cei mai ardenti sustinatori occidentali ai Romaniei? Si sa isi bata joc de romani asa, in emisiunea TV, ca si cum toti am fi rromi?

http://www.youtube.com/watch?v=EG2jPJCiZlM

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa revolutie niste ziaristi si reporteri de la TVR1 au inceput mascarada cu sora noastra Franta bla, bla, bla. In realitate francezi nu a dat doi bani pe noi si nu nea sprijinit niciodata, ba au fost chiar impotriva unirii Principatelor Romane. Cei care ne-a facut cea mai proasta imagine si cel mai mult ţigani sunt francezii.Si asta au facut-o fregvent dupa 1989 pana in prezent si s-ai ia dracu de nesimtiti pe francezi cu cultura lor cu tot daca nu stiu sa faca diferenta dintre un ţigan si un roman.

| antonia09 a răspuns:

Din pacate nu este singurul caz in care romanii sunt catalogati drept rromi. Din pacate anumite ramuri din aceasta etnie nu ne reprezinta cu succes tara, nu vreau sa introduc in aceeasi oala pe aceea care sunt cinstiti si educati.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela a răspuns:

Corect! A fost o gluma de prost gust!

| karellen a răspuns:

Nu confunda o emisiunea tv cu o politica de statwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au dreptate, nea nicule.cati mai au simtamantul de mandrie si apartenenta la neamul romanesc? cativa? 20%si se va pierde de tot.stii de ce? fiindca generatiile ce ne urmeaza nu mai sunt romani, ci europeni.doar tiganii au ramas TIGANI.cred ca vei mai gasi romani in doar cateva sate sau comune uitate de Dumnezeu si de ceilalti oameni, peste vreo 30-40 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus ca vor fi europeni? nu. vor fi tiganii europei.si se vor multumi cu asta.fiindca e mai bine rrom, din romania afara, decat roman in tara.