| 3243F6 a întrebat:

Parlamentarii sau persoanele astea mai importante beneficiaza de tratament preferential cand sunt puse in fata justitiei cu dovezi la furt?
Adica ei sunt judecati ca orice om din Romania sau nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Normal si legal nu ar trebui sa fie tratati preferential si judecata sa fie egala pentru toti.
Din pacate unii beneficiaza, vorba fabulistului: vrem egalitate dar nu pentru catei!

| gabicoo a răspuns:

În teorie toți suntem egali în fața legii. Parlamentarii nu pot fi judecați pentru votul dat declarațiile politice.
George Orwell în Ferma Animalelor spunea "Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decât altele".
Aleșii neamului sunt mai egali decât alții - e un fapt.

| Wolf1988 a răspuns:

Unii sunt mai egali decat altii, si corb la corb nu-si scoate ochii.