| AnnnnnaXD a întrebat:

Pasaportul poate fi inlocuit cu buletinul si in cazul minorilor in Uniunea Europeana?

Răspuns Câştigător
| 7QA3 a răspuns:

Da, dar in acest caz trebuie dovedit ca ai acordul parintilor/tutorilor legali de a parasi tara. De asemenea, daca mergi cu un insotitor, o sa ai nevoie si de procura. Oricum, pasaportul poate fi inlocuit cu buletinul, cu conditia sa ai minim 14 ani si buletinul sa vie in termen de valabilitate cel putin 9 luni dupa ce iesirea din tara.

3 răspunsuri:
| SirOne a răspuns:

Da, desigur. Dar trebuie sa ai 14 sau peste 14 ani.

| xtembix a răspuns:

Bineinteles, dar iti trebuie procura daca vrei sa calatoresti singura/fara parinti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul nu poate fi inlocuit cu buletinul ci cu cartea de identitate.
De altfel nici nu cred ca un minor mai poate avea buletin, acesta a fost inlocuit cu CI inca din 1996.