| RAY a întrebat:

Pe 9 decembrie putem schimba Romania sau Romania e definitiv scimbata si nu putem schimba nimic? in comunism ne plangeam ca nu puteam vota pe buna dreptate, acum multi dintre noi ne plangem ca nu avem pe cine vota, dar oare de ce 50% din populatie de 23 de ani aleg acelasi oamenii apoi se plang 4 ani ca au mintit in campania electrorala?

restul de 50% numai are nici o speranta?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am putea schimba ceva doar daca am gasi oamenii corespunzatori in fiecare colegiu de deputat si senator. Ar fi un inceput bun sa ajunga in Parlament oameni devotati, in primul rand, tarii si alegatorilor.
Din pacate eu n-am pe cine vota in colegiul meu, nici un candidat nu-mi inspira incredere si nu-l consider bun, asa ca n-o sa votez.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai bine voteaza la toti ca sa anulezi votul, nu-i lasa sa ti-l foloseasca pentru a alege pe cine vor ei. Apropo in legatura cu examinatorul iar m-a picat si era ala care e belea mare. Sigur se rezolva daca as vorbi cu seful de serviciu de la SRPCIV sa nu ma examineze din nou DIMA (asa il cheama mircea dima)? Mai am o ultima sansa si dupa examenul teoretic o sa-l caut daca e numai ca vreau sa fiu sigur daca se rezolva sau nu. Am intrebat pe cineva care lucra acolo si mi-a spus ca nu se poate dar eu tot in dvs am incredere, sanatate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Ar fi bine sa vorbesti, deja este prea mult. Nu inteleg cum l-ai nimerit de atatea ori, este cumva singurul examinator?

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai asa a cazut, cica se fac alegeri pe un calculator si na... dumnezeu stie daca o fi asa sau il pun ei sa vina la mine. A fost si nesimtit ca m-a pus sa ii arat trusa de prim ajutor, si sa o desfac ca sa ii explic cand expira, sa pun placuta de examinare la parbriz, sa fac rost de o vesta reflectorizanta si o trusa de prim ajutor valabila iar restul examinatorilor nu fac asa ceva doar se urca si pleaca cu cel care se examineaza. O sa merg dar mi-e putin jena sa nu zica cumva ca am pretentii ca vreau sa schimb examinatorul, patronul scolii de soferi mai merge pe acolo si intra la biroul lor doar l-am vazut ca a intrat de cateva ori cand am dat proba teoretica. Cu imobilul s-a rezolvat la intelegerea parintilor dar acum stau pe ganduri cu examenul la D. Noroc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Ti-am spus sa incerci prin instructor. De asemenea ti-am spus sa citesti Ordinul MAI 268/2010, respectiv prevederile cu examinarea practica. Daca ma ascultai poate n-ai fi picat. Oricum, succes!

regis
| regis a răspuns:

Nu putem schimba mare lucru, dar macar putem sa-i mai dam o palma lui Basescu.

| cristi202 a răspuns:

Cu votul e ca si cu mincarea pentru multi romani: inainte de revolutie, aveai bani, dar nu aveai ce cumpara, acum ai ce cumpara dar nu ai bani. Inainte de revolutie, poate ca mai ai fi avut ce sa alegi, insa nu aveai acest drept, ca acum, sa poti alege, dar sa nu ai ce alege.

| LoveToHate a răspuns:

Ar trebui sa se inventeze o lege in care doar cei cu studii superioare ca poata vota, sau cel putin sa aiba liceul.Acum sa fim seriosi cati oameni l-au votat pe X doar pentu ca i-au dat o galeata sau un pix?
Eu cred ca Romania mai are sanse, dar minime.Totusi,mi-ar placea sa devenim din nou o monarhie.

| florin1979 a răspuns (pentru LoveToHate):

Pixu nu-i folosea la nimic daca era analfabet. laughing poate o umbrela sa nu-l ploiae in gura tongue eu votez si consider ca cine nu voteaza nu are niciun drept sa se planga ca a fost mintit de posibilii viitori guvernanti. ca nevotand, nu si-a exprimat opinia pentru niciun bloc politic. indiferdent cine va castiga alegerile, si cu cine votezi, trebuie votat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sunt convins ca da. Oricum, parerea mea personala este ca trebuie neaparat indepartati cei de acum.Si daca vor fi,, depozitati,, acolo unde merita, cei ce v-or veni v-or incerca sa faca si pentru tara ceva.

| irbis a răspuns:

Daca votatul ar schimba ceva, l-ar face ilegal.
O speranta insa exista: abolirea puterii politice si a demorcatiei si inlocuirea acesteia cu forma de guvernare care nu va mai permite repetarea situatiei de azi.
Un plan exista. O metoda pentru a realiza aceasta schimbare exista si e o metoda cum nu a mai existat. Singura cerinta e ca oamenii sa se implice, sau macar sa caute sa se informeze.

Răspuns utilizator avertizat
| iKivy a răspuns:

Daca nu votam inseamna ca tinem cu castigatorul dar daca votam trebuie sa alegem bine pe cine. nu vreau sa te infulentez. am putea totusi schimba ceva daca am gasi oameni cu aceeasi dorinta.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Ba sa fi sigur de asta! Nimeni nu o sa-si bata joc de tara noastra decat peste cadavrele noastre! Romania o vom schimba...

| paulapatricia a răspuns:

Eu nu votez cu nimeni, nici nu pot, nici nu as vrea. Nu sunt destul de imbecila, nici destul de tanara sa cred porcaria aia cu "votul tau conteaza". Chiar daca acest rahat se intampla, eu nu mi-as da consimtamantul.