| Maricica_Iosipescu_1953 a întrebat:

Pe cartea de munca am trecuti de firma unde am lucrat 24 de ani, 4luni si 13 zile in grupa a doua de munca ca merceolog, mi s-a oprit lunar 3% pentru pensia suplimentara in plus fata de ceilalti colegi dar cand sa ma pensionez nu s-a tinut cont pe motiv ca, functia de merceolog nu exita in grila.Am prezentat si cartea de munca si adeverinta eliberata de firma precum ca am lucrat in grupa a doua de 100% ca progam, insa degeaba Am lucrat ca merceolog pe santier facind aprovizionarea santierelor cu materiale necesare aducindu-le din toata tara, umblam saptamana de saptamana. De ce nu se tine cont de aceste
inscrisuri trecute in cartea de munca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, probabil nu ti s-a recunoscut grupa a II-a de munca.
Daca esti nemultumita de stabilirea pensiei poti contesta decizia cionform L.263/2010, citez:
"ART. 149.(1) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii.
(2) Procedura de examinare a deciziilor supuse contestării reprezintă procedură administrativă prealabilă, obligatorie, fără caracter jurisdicţional.
  (3) Comisia Centrală de Contestaţii funcţionează în cadrul CNPP.
  (4) Deciziile de pensie necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive."
Daca esti nemultumita de hotararea Comisiei poti depune o cerere la tribunal. Daca nu te descurci vorbeste cu un avocat.