| petru a întrebat:

Pe cine serveste functiile Statului de Drept?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe politicieni.
Notiunea de "stat de drept", dupa parerea mea (si a multor altilor) este utopica.
Statul de drept va exista DOAR daca va exista dreptate pentru toti. Dar cum putem vorbi despre dreptate, cand majoritatea hotararilor in justitie trebuiesc atacate, iar acolo parte buna din sentinte se modifica radical sau chiar se anuleaza?
Sau, cum putem vorbi despre stat de drept, unde se declara egalitatea in drepturi pentru cetateni, unde cei bogati si cei cu pile beneficiaza de tratament medical superior, iar ceilalti pot muri chiar fara sa fie bagati de seama?
Va fi "stat de drept" cand lista nedreptatilor cand va fi goala!

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Democraţia liberală presupune că statul serveşte individul – libertăţile şi drepturile lui – şi comunitatea în ansamblul ei."
vezi mai multe despre stat si functiile lui
la adresa
http://idd.euro.ubbcluj.ro/......eptul.html

| petru explică:

Raspunsul era simplu, adica:
" functiile Statului de Drept servesc numai interesele poporului "
Desigur, Statele de Drept, nu este o posibilitate utopica, insa poporului, cu precadere Neamului Suveran, ii cade in sarcina, tocmai prin atributul "SUVERAN" sa impuna instaurarea Statului de Drept, si sa se impotriveasca uzurparii functiilor publice de catre politicianistii misei "
petru
p. s. inteligente ( exagerez si eu ) sunt prezumtiile domnului "Bula" ( asta-i priceput prin excelenta, adica BULA) caci ele apartin normalitatii unui Stat de Drept