| Mark2012012 a întrebat:

Pe data de 4 martie 2015 am introdus dosarul de pensionare anticipata. Pe 16 iunie 2015 am primit decizia. In perioada 4 martie 2015-16 iunie 2015 eu am lucrat. Eu trebuie sa prezint decizia la serviciu imediat cum am primit-o sau nu neaparat imediat. O sa primesc sau nu pensie pe perioada martie-iunie 2015 in care am lucrat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa prezinti decizia de pensionare la locul de munca si se va desface contractul de munca, nu se poate cumula pensia anticipata cu salariul. Se pot cumula doar pensia pentru limita de varsta si pensia de invaliditate de gr.III.
Pensia o vei primi doar de la data desfacerii contractului de munca, conform L.263/2010, citez:
"ART.105.În sistemul public de pensii, pensiile se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat."