Întrebare recomandată | xxxtentacionfan12 a întrebat:

Pensia de urmas se mai acordă și pe perioada verii? Am 18 ani si am terminat clasa a 12a

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca urmezi studii la o scoala posliceala sau facultate, pana la terminarea studiilor dar nu peste varsta de 26 ani, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, de asemenea si L.360/2023 care va inlocui L.263/2010 incepand cu 1 septembrie 2024, ambele contin exact aceleasi prevederi, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
"ART. 74
  Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
  a) până la vârsta de 16 ani;
  b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| xxxtentacionfan12 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar facultatea este abia in octombrie si adeverinta aceea care dovedeste ca ca urmez o facultate trebuie sa o dau la casa de pensii abia in septembrie. Sa inteleg ca pana in septembrie nu voi mai primi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xxxtentacionfan12):

O vei primi, pana in luna octombrie 2024 inclusiv si ai timpul sa depui o noua adeverinta, daca urmezi studii.
Conform art.101, alin. (3) din L.360/2023, citez:
"ART. 101
  (3) În situaţia copilului, beneficiar al unei pensii de urmaş în condiţiile prevăzute la art. 74 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 noiembrie a anului în curs."