| Iurdache a întrebat:

Pentru avizul de securitate, eu am fost minor, la 16 ani am lovit pe cineva si m-a dat in tribunal si in martie am completat avizul de securitate si am spus ca nu am probleme si astea pentru ca n-am mai aflat nimic de tribunal. Acum o saptamana m-a sunat avocat pentru impacare cu respectivul si ca daca ii dau suma de bani respectiva se clasează dosarul, sunt sanse sa-mi vina avizul negativ?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te impaci cu respectivul si nu platesti cat iti cere el te poti trezi ca esti condamnat la inchisoare cu executare.
Este un caz celebru aici pe forum, cu un pusti care a facut o gluma cu tenta sexualam pe cand avea aproape 16 ani, paratul i-a cerut o suma de bani ca sa-l ierte dar acesta l-a luat in ras si l-a ignorat.
Sentinta judecatoreasca s-a pronuntat 2 ani mai tarziu, cand cel vinovat a primit acasa instiintarea ca este condamnata la 1.5 ani inchisoare cu executare.

Ia in serios propunerea avocatului si intelege-te cu cel pe care l-ai lovit, inainte sa se pronunte o hotarare judecatoreasca defintiva.

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să îi dai bani acelui om pe care l-ai lovit?