| PicosMarian a întrebat:

Pentru bursa socială monoparentala, in acte sunt in grija mamei, dar adresa din buletinul meu este pe cea al tatălui, cum rezolv?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa pui in acord cele doua situatii si ai 2 optiuni:
1. Tatal tau sa solicite stabilirea domiciliului la el si aceasta se poate face printr-o actiune in justitie sau prin acordul mamei, data printr-o declaratie autentificata de un notar public, aceasta este si foarte rapida fata de actiunea in justitie.
2.Schimbi cartea de identitate (ca buletin de identitate nu cred c-ai vazut) la domiciliul mamei. Si aceasta poate dura mai mult decat declaratia mai la notar, aceasta se rezolva in vreo jumatate de ora, daca nu si mai putin.

| PicosMarian explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la secretariatul școlii, mi s-a comunicat sa depun așa actele alaturi de actele bunicilor deoarece ei sunt in adresa din hotărâre

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu mama la Evidenta Populatiei, sa-ti faci mutarea pe buletin cu adresa corecta, si ea trebuie sa semneze o forma/declaratie, ca este de acord sa te ia in spatiul de locuit.

| PicosMarian explică (pentru Violleta2022):

Și cât timp durează acest proces?

| PicosMarian explică (pentru Violleta2022):

Am viza de flotant pe adresa liceului totuși, nu ar interfera?

| Violleta2022 a răspuns (pentru PicosMarian):

Pai, odata ce ai viza de flotant pe adresa liceului, nu mai ai nevoie de altceva pentru nursa, ca ocirum bursa iti intra pe cardul bancar, iar actele trebuiesc intocmite cu domiciliul din buletin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai intrebat la scoala? Întreaba i pe ei.

| Gabrielll3 a răspuns:

Sa-ti trimita jumate la mama si jumate la tata.