| Athelstan1 a întrebat:

Pentru categoria A/AM este aceiași legislație ca la categoria B? În această perioadă învăț pentru categoria B și după aș dori să dau și de AM(pentru scuter), având legislația proaspătă în minte aș vrea să dau imediat după B.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca obtii categoria B nu mi este nevoie sa faci scoala de conducere si examinarea pentru categoria AM, aceasta se primeste automat, avand in vedere prevederile art.24^1, alin.(2), lit.d) din OUH 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  (2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
  d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iei B ai automat inclus si AM

| Athelstan1 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns!