| nuconteaza777 a întrebat:

Pentru ce este expertiza psihologica? Și ce se face acolo? Trebuie mâine să merg la aceasta expertiza

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau, acela de victima, prin expertiza urmeaza sa se stabileasca urmarile psihice ale abuzului sexual. O sa afli ce se face, dar nu trebuie sa te sperii, de regula sunt doar discutii.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești echilibrat/ă (psihic) nu e nimic de speriat doar ai mai fost la" ședință de psihoterapie"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vede dacă nu ești oligofren, adică tâmpit. Vede dacă nu ești psihopat, adică cu emotivitatea anormală, care să te scoată înafara societății, cu reacții exagerate.

| Bizon95 a răspuns:

E clar de ce ti se face tie asta, se doreste a se vedea daca nu ai inventat tot, asa ca, pentru tine respectiva expertiza e un lucru bun, pentru ca apoi CRIMINALUL CARE TE-A VIOLAT nu mai are cum sa scape

expertiza consta in niste teste cu intrebari care (in general) au raspunsuri grila (adica alegi a, b, c, d) si care sunt facute in asa fel incat un om deosebit de inteligent sa nu reuseasca sa triseze, sunt chestii care se repeta in forme diferite, chiar foarte diferite, si nu iti dai seama ca ai raspuns intr-un fel odata si apoi altfel, deci daca minti, o sa fii prinsa

asa ca, te sfatuiesc sa te duci linistita, NU AI DE CE SA TE TEMI, citeste cu atentie fiecare intrebare si fiecare raspuns si raspunde adevarat la toate intrebarile, nu ai nimic de ascuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti implicat in vreun proces, se poate cere expertiza psihologica -
evaluarea psihologică specializată a persoanelor ce se află într-un demers judiciar.
Este pentru formularea unei opinii de specialitate. Utilizată în soluționarea cauzelor de natură penală sau civilă.

| nuconteaza777 explică (pentru anonim_4396):

Da,am fost abuzată sexual cu 4 luni in urma, eu fiind minoră
Dar îmi este interesant ce o să fac acolo, o să-mi facă teste psihologice pentru a vedea daca minciunesc sau ce? Nu înțeleg! Pentru că am fost deja la psiholog, acesta spunând că sunt prea depresiva și anxioasa pentru a participa la ceva in care sa descriu detaliile abuzului. La judecătorii n-am fost pentru că nu-s in cea mai buna forma morala ca să pot da detalii despre fostul caz

| anonim_4396 a răspuns (pentru nuconteaza777):

Da. O sa iti faca teste, chestionare.
Nu neaparat sa vada daca minti. Ci ca sa aiba rezultate cat mai concrete pentru proces.
E mai detaliat decat la psiholog.

Imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat. Numai tu poti sti prin ce treci. Dar nu uita, nu trebuie sa lasi asta sa te influenteze pentru restul viertii. Din cauza unor neghiobi sa iti strici viitorul? Nu lasa depresia sa cloceasca in tine. Nu meriti. Fii luptatoare! Dovedeste ca poti trece prin lucruri teribile, dar cu capul sus.
Inca un lucru, daca cumva ai participat si tu cu ceva la inlesnirea acelui abuz; prin simplul fapt ca nu ai strigat, sau prin expunerea indecenta, - atunci sorry, dar trebuie sa recunosti vina. (Daca e asa)