| LonelyGuy07 a întrebat:

Pentru cei care au schimbat permisele expirate in perioada starii de alerta, am intarziat cu schimbarea permisului nu m-am prezentat cu el de pe 6 iunie cat au durat alea trei luni in plus, poti pati ceva contraventional daca ma duc sa fac demersurile necesare schimbarii pana la finele lunii iunie! Va rog e urgent, un sfat, multumesc

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;"
Asa fiind nu esti sanctionat daca nu conduci pe drumurile publice pana la preschimbarea permisului de conducere expirat.

| LonelyGuy07 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am mai condus in ultimii 2 ani deci nu m-a oprit niciun echipaj de politie, trebuie sa iau din nou ore de condus, crezi ca m-ar ajuta un instructor cu demersurile necesare fisa medicala si tot?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Daca il platesti sigur te va ajuta.

| LonelyGuy07 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, sper sa ma ajute el

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât nu conduci cu permisul expirat nu ai nicio alta problema

| LonelyGuy07 explică (pentru suntserios):

O sa vorbesc cu un instructor, totusi sper sa fie cum spuneti voi sa nu platesc nicio amenda, de cand mi-a expirat la inceputul pandemiei nu am mai condus si nu am niciun autoturism pe numele meu, conduceam doar pe al tatalui meu si de asta am nevoie si de ore de condus

| suntserios a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Daca nu conduci, permisul nu e un document obligatoriu precum cartea de identitate. Nu te amendează nimeni că nu l-ai schimbat la timp daca nu ai avut nevoie de el.

| LonelyGuy07 explică (pentru suntserios):

Multumesc, am inteles, mersi la toti pentru raspunsuri

| doctorandus a răspuns:

Nu conduce fara permis valabil.

In rest, cand il primesti pe cel nou, vei putea conduce din nou.

Asta daca nu vrei la puscarie.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"Asta daca nu vrei la puscarie."

Nu se face puscarie pentru asta. Iti iei doar amenda.

| Brizbriz a răspuns:

Permisul nu e buletin, daca nu ai buletin valabil atunci poti primi amenda

insa la permis, cand expira, poti sa stai cu el expirat si 10 ani, atat timp cat nu conduci nimic, nu intereseaza pe nimeni ca ai permisul expirat cand aplici pentru schimbarea de permis

| LonelyGuy07 explică (pentru Brizbriz):

Mai pe romaneste vrei sa imi zici ca poti sta cu el expirat fara sa conduci, cu riscul ca fiind in trafic doar atunci sa fi oprit si amendat? mersi de raspuns inapoi

| Brizbriz a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Aham