| alina9012 a întrebat:

Pentru constructia unui perete de rigips intr-un spatiu comercial e nevoie de aviz de la directia pentru cultura sau e nevoie doar de un acord fiind un perete demontabil care nu deranjeaza pe nimeni? Si acesta cat ar dura?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din punct de vedere legal ai nevoie de autorizatie, cam asa spune Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Solutia ocolitoare folosita de majoritatea romanilor consta in edificarea peretelui si obtinerea apoi a documentatiei. Legal este sa obtii autorizatia de construire si apoi sa incepi lucrarea, insa avand in vedere ca o astfel de lucrare de mica anvergura nu presupune deplasarea functionarului de la primarie pentru a verifica respectarea celor trasate in certificatul de urbanism, majoritatea procedeaza asa cum spuneam in ideea ca in paralel se rezolva ambele probleme.
Pot sa mai spun ca majoritatea sanctiunilor contraventionale, destul de mari, adica a amenzilor date de primarii in aceste cazuri pleaca de la sesizarile unor vecini binevoitori, deranjati de zgomote sau mari promotori ai grijii pentru capra vecinului (exclud de aici lucrarile facute de unii inconstienti la structura de rezistenta a imobilului, unde ingrijorarea este intemeiata si justificata, dar nu e cazul in situatia descrisa de dumneavoastra), astfel incat sa poti analiza daca merita sau nu sa risti.
In mod normal autorizatia nu dureaza mult. Daca vrea ti-o da si pe loc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie. Daca este un imobil de patrimoniu sau daca este in proprietatea unei institutii culturale atunci este nevoie de aviz, daca nu este atunci nu este nevoie. Probabil ca este, de aceea au cerut acest aviz. Nu stiu cat dureaza obtinerea acestuia, depinde cat de repede se misca cei de la cultura si cat de insistenta esti tu, in orice caz n-ar trebui sa dureze mai mult de cca 20 de zile.