| ancutz a întrebat:

Pentru copiii care mor la nastere, se elibereaza certificat de deces?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Termenul de declarare al copilului este de:
- 15 zile de la data nasterii, pentru copilul nascut viu si aflat in viata;
- 3 zile de la data nasterii, pentru copilul nascut mort;
- 24 de ore de la data decesului, pentru copilul nascut viu, care a decedat inauntrul termenului de 15 zile;

altceva nu am gasit... sper sa iti fie de ajutor macar atat

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Certificat de deces se elibereaza numai celor care i s-a facut si s-a inregistrat si un certificat de nastere.

Bula
| Bula a răspuns:

Certificat de deces se elibereaza celor care au avut inregistrat si emis anterior un certificat de nastere.

| zeghy a răspuns:

Pentru eliberarea unui certicat de deces trebuie eliberat unul de nastere, iar in cazul in care fatul este mort la anstere acesta nu se poate elibera decat la insistetele parintilor