| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o condamnare de 2 ani si 9 luni dintr-un concurs de infractiuni (pentru una din ele a executat 11 luni din 15, eliberat conditionat ) cat trebuie sa execute pentru a beneficia de eliberare conditionata?
Cam cat ar putea castiga prin munca in acest timp?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liberarea conditionata, in cazul expus, se poate cere daca condamnatul a executat cel putin doua treimi din pedeapsa, respectiv 22 de luni.
Daca munceste va trebui sa execute cel putin jumatate din pedeapsa.

| AdeAdella8 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Acest lucru l am inteles si eu. Ideea este ca in sentinta se mentioneaza ca se scad ce 11 luni deja executate. Ce nu inteleg este cum se scad din cele 33 de luni si apoi se calculeaza din ce ramane 2 treimi sau? Si cu munca de cate ori calculez nu stiu nu imi da bine ...Astept u raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdeAdella8):

Ce s-a executat se scade din pedeapsa totala, asa ca i-au mai ramas de executat cel putin 11 luni.
La fel se calculeaza si pentru munca, jumatate din 33 luni, aceasta este 16 luni si jumatate, din care a executatn 11 luni si ar mai avea de executat cel putin 5 luni si jumatate.
Chiar asa grea este aritmetica?

| AdeAdella8 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ora estimata: 08:30
Complet: C2 - Apel
Tip solutie: Schimbat în parte
Solutia pe scurt: În baza art. 421 pct. 2 lit. a) C.pr.pen. admite apelul formulat de inculpatul LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN împotriva sentinţei penale nr.103/09.08.2023 pronunţate de Tribunalul Sibiu în dosarul penal nr. 2305/85/2022. Desfiinţează în parte sentinţa penală atacată sub aspectul încadrării juridice date faptelor pentru care inculpatul Lăpădat Ovidiu Constantin a fost trimis în judecată, precum? i al pedepsei rezultante stabilite? i procedând la o nouă solu? ionare a cauzei: Constată că prin încheierea de la termenul de judecată din data de 06.03. 2024 pronunţată de Curtea de Apel Alba Iulia în baza art. 386 C.pr.pen. cu referire la Decizia Curţii Constituţionale nr. 250/2019 publicată în M. Of. al României nr. 500/20.06.2019 s-a dispus schimbarea încadrării juridice dată faptelor pentru care inculpatul LĂPĂDAT OVIDIU CONSTATIN a fost trimis în judecată prin rechizitoriul nr. 170/D/P/2020 emis la data de 23.09. 2022, al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direc? ia de Investigare a Infrac? iunilor de Criminalitate Organizată? i Terorism - Serviciul Teritorial Sibiu? i condamnat prin Sentin? a penală nr. 103/09.08.2023 pronun? ată de Tribunalul Sibiu, din infrac? iunile de tentativă la introducerea în? ară de droguri de mare risc prevăzută de art. 32 alin. 1 C. pen raportat la art 3 alin. 1? i 2 din Legea 143/2000? i trafic de droguri de mare risc prevăzută de art. 2 alin. 1? i 2 din Legea 143/2000 într-o infrac? iune unică de tentativă de introducere în? ară de droguri de mare risc prevăzută de art. 32 alin. 1 Cod penal raportat la art. 3 alin. 1? i 2 din Legea 143/2000. Men? ine pedeapsa 2 ani şi 4 luni închisoare aplicată de instan? a de fond inculpatului LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la introducere în? ară de droguri de mare risc prev. de art. 32 alin. 1 Cod penal, art. 3 alin. 1? i alin. 2 din Legea nr. 143/2000 cu aplicarea art. 5 Cod penal în condiţiile art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, pedeapsa complementară, pe o perioadă de 4 ani, a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) din Codul penal, şi anume: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; aplicată potrivit art. 67 alin. 2 Cod penal, precum? i pedeapsa accesorie a interzicerii acelora? i drepturi prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal, Constată că fapta dedusă judecăţii în prezenta cauză este concurentă cu infracţiunea pentru care inculpatul LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN a fost condamnat la pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 16 alin. 1 din Legea nr. 194/2011 aplicată prin sentinţa penală nr. 46/06.05.2021 pronunţată în dosar nr. 187/85/2021 al Tribunalului Sibiu definitivă prin decizia penală nr. 486/06.08.2021 a Curţii de Apel Alba Iulia, din a cărei executare a fost liberat condiţionat la data de 02.11. 2021 cu un rest rămas de executat de 119 zile. Men? ine dispozi? ia instan? ei de fond de anulare a liberării condi? ionate în temeiul art. 105 alin. 1 Cod penal cu privire la pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 46/06.05.2021 pronunţată în dosar nr. 187/85/2021 al Tribunalului Sibiu definitivă prin decizia penală nr. 486/06.08.2021 a Curţii de Apel Alba Iulia, din a cărei executare a fost liberat condiţionat la data de 02.11. 2021 cu un rest rămas de executat de 119 zile. În baza art. 40 alin. 2 raportat la art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal, contopeşte pedeapsa de 2 ani şi 4 luni închisoare, cu pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 46/06.05.2021 pronunţată în dosar nr. 187/85/2021 al Tribunalului Sibiu definitivă prin decizia penală nr. 486/06.08.2021 a Curţii de Apel Alba Iulia în pedeapsa cea mai grea, de 2 ani? i 4 luni închisoare, la care se adaugă un spor obligatoriu şi fix de 1/3 din cealaltă pedeapsă respectiv 5 luni închisoare, urmând ca inculpatului să îi fie aplicată pedeapsa rezultantă principală de 2 ani? i 9 luni închisoare. În temeiul art. 72 Cod penal art. 40 alin. 3 Cod penal raportat la art. 404 alin. 4 lit. a) Cod procedură penală deduce din pedeapsa rezultantă de 2 ani? i 9 luni închisoare aplicată inculpatului LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN durata pedepsei închisorii deja executată începând cu data de 03.12. 2020 până la data punerii în libertate 02.11. 2021, precum şi durata reţinerii din data de 26.11. 2020. Constată că prin sentinţa penală nr. 46/06.05.2021 pronunţată în dosar nr. 187/85/2021 al Tribunalului Sibiu definitivă prin decizia penală nr. 486/06.08.2021 a Curţii de Apel Alba Iulia i-au fost interzise inculpatului Lăpădat Ovidiu Constantin ca pedepse complementare, pe o perioadă de 3 ani, drepturile prevăzute de art. 66 al. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; Constată că i-au au fost interzise inculpatului ca pedepse accesorii drepturile prevăzute de art. 66 al. 1 lit. a), b) Cod penal, respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. În baza art. 45 alin. 3 lit.a) Cod penal aplică inculpatului LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN pe lângă pedeapsa principală rezultantă de 2 ani? i 9 luni închisoare pedeapsa complementară cea mai grea a interzicerii pe o perioadă de 4 ani a exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal şi anume dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. În temeiul art. 45 alin. 4 Cod penal, raportat la art. 105 alin. 3 Cod penal, scade din pedeapsa complementară a interzicerii pe o perioadă de 4 ani a exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal şi anume dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, aplicată inculpatului Lăpădat Ovidiu Constantin, perioada deja executată de la data de 02.03. 2022 până la data pronun? ării prezentei de 28.05. 2024. În temeiul art. 45 alin. 5 Cod penal aplică inculpatului LĂPĂDAT OVIDIU CONSTANTIN pe lângă pedeapsa principală rezultantă de 2 ani? i 9 luni închisoare pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a), b) Cod penal şi anume dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. Men? ine celelalte dispozi? ii ale sentin? ei penale atacate în măsura în care nu contravin prezentei decizii. În baza art. 275 alin.3 Cod pr. penală cheltuielile judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată, azi, data de 28.05. 2024, prin punerea la dispoziţia părţilor, şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 405 alin. 1 Cod de procedură penală.
Document: Hotarâre 381/2024 28.05. 2024
La o asemenea sentinta, daca nu ai studii in domeniu, chiar este greu de inteles. Am pus sentinta totala poate asa se intelege mai bine. Am apelat si eu aici, imi cer scuze daca am deranjat, nu trebuie sa fiti rigid