| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Persoane care au terminat Politehnica pe aici sunt? Cati dintre colegii vostri profeseaza? La mine din grupa de 15 persoane, doar 2. Si aia pe salarii foarte mici, unul chiar pe minim. De Automatica nu mai zic, ca e jale, un sfert din cei pe care ii cunosc sunt curieri, cativa in diaspora, reatul imprastiati prin corporatii cu munci de tip email. La stiri am auzit in seara asta ca cele mai cautate profesii sunt cele tehnice, ca toti studentii isi gasesc de lucru dupa o astfel de facultate, ca primesti din start 1000 euro in mana fara experienta.
Credeti ca stirile de genul acesta sunt promovari mascate si eventual platite de facultati?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape toți colegii mei cu care am terminat politehnica lucrează în domeniu sau domenii conexe

| mihai69 a răspuns:

Dintre colegii mei? Toți. Dar cu toții știu meserie. Se făcea altfel școală acum 40 de ani.
Acum absolvenții care ies pe porțile facultăților au o diplomă, dar nicio cunoștință practică. Desigur, cu mici excepții. Ăia sigur găsesc de lucru, unii chiar cu salarii peste medie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Se poate sa fie dar e si adevarat ca la poli e concurenta mare. Si ideea nu e sa te duci sa iei o diploma ci sa te duci sa te formezi intr-un domeniu. Si pot sa bag mana in foc ca mai mult de 50% dupa ce termina au diploma de inginer dar ei habar nu stiu sa faca ce trebuia sa invete in facultate. Firmele vor oameni priceputi, de asta doar cativa sunt acceptati la job