| Arthiom a întrebat:

Petarde si artificii, Dumnezeu cu mila!
Pai, ce sa spun, am aflat consultant legislatia Romaniei ca este legala detinerea si utilizarea articolelor pirotehnice de clasa I, doar ca nu stiu care sunt alea de clasa I, stiu ca ce inseamna petarde si rachete etc sunt ilegale fara autorizatie de pirotehnist si mai stiu eu ce.
Stiu ca alea legale sunt betisoarele alea carora le dau foc si ard cu scantei, si parca mai erau legale candelele romane. Altceva ce mai face parte din articole pirotehnice de clasa I?

9 răspunsuri:
| AlexandruInu a răspuns:

Frate eu am vandut petarde cu 3-4 focuri si garda era la 10 metri de mine. Poti sa detii dar in perioada sarbatorilor de iarna.

| untu a răspuns (pentru AlexandruInu):

Baiete,sa nu mai faci asta niciodata! Sa nu mai vinzi petarde si artificii fara autorizatie de vanzare si de folosire ca poti sa faci inchisoare!

| AlexandruInu a răspuns (pentru untu):

Am si eu o intrebare... crezi ca nu stiu ca ma poate baga la racoare. Baiete stiu si eu din astea. Nu e treaba ta dar nu iti zic cu rau, tu ti-ai spus opinia

| untu a răspuns (pentru AlexandruInu):

Baiete te sfatuiesc sa nu mai vinzi nimic ca este foarte periculos! Stiu eu cum este!

| AlexandruInu a răspuns (pentru untu):

Si eu stiu foarte bine cum este.Am avut multe accidente si operatii. Nu imi mai spune baiete, ma enerveaza cuvantul asta.

| Arthiom explică (pentru AlexandruInu):

Nu poti detine, comercializa si/sau folosi articole pirotehnice ce fac parte din clasa 2+ inclusiv niciodata si in nici un fel de circumstante, exceptie fac cei ce organizeaza spectacole pirotehnice si au o sumedenie de documente si autorizatii la mana. Singurul motiv pentru care pe tine nu te-a luat garda este ori pentru ca ii era lene, ori s-a inteles cu atlii de pe acolo "ba eu ma fac ca nu te vad dar imi dai gratis 4 cutii".

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Articole pirotehnice de divertisment care prezintă un risc foarte scăzut şi un nivel de zgomot neglijabil şi care sunt destinate utilizării în spaţii restrânse, inclusiv articolele pirotehnice de divertisment destinate utilizării în interiorul clădirilor cu destinaţia de locuinţă

| Arthiom explică (pentru Piticotu_Raul_2001):

Asta am citit si eu, nu voiam un copy&paste, voiam exemple concrete de nume de articole pirotehnice si eventual un site de unde sa le cumpar.

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns (pentru Arthiom):

Aa pai trebuie sa fi mai explicit:pai poti cumpara petarde simple si artifice de genul care le pui pe tort cam alea sunt legale sa le detii si le gasesti pe situri pirotehnice.
Pe siteul asta gasesti cam orice si le cumperi legal:http://www.fireshow.ro/Artificii-profesionale.html