| popoviciflaviu a întrebat:

Poate intrebarea mea nu este intocmai simpla, dar curiozitatea este la fel de mare. Am citit ca evreii pot fi impartiti in doua mari categorii sa spunem: askenazi si sefarzi, iar in Israel, exista chiar doi Sef - Rabini, unul de rit askenazic si altul sefardic. As dori sa stiu care sunt diferentele fundamentale intre aceste doua categorii de evrei, in primul rand de ordin religios. [ in afara provenientei lor geografice, centrl-est european si mediteraneean-spaniol]. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| popoviciflaviu explică:

"Obiceiurile şi ritualurile lor prezintă anumite deosebiri faţă de cele ale evreilor de rit sefard." Mda, eu voiam sa stiu care st acelea...

| dafna a răspuns:

In primul rand educatie si pozitie sociala, sfaradimii se chinuiesc mai mult sa ajunga undeva, cumva, cineva.
Religia e aceeasi, legile-s aceleasi, nu exista diferente fundamentale, sunt diferente de nuanta: serviciul religios e putin diferit si modul in care se desfasoara si ordinea rugaciunilor, normelor impuse legate de Halaha:de exemplu sfaradimii or sa inceapa cu o luna inainte sa spuna Slihot, askenazimii doar cu o saptamana inainte, askenazimii nu considera casher mancarea de Shabat care statea pe plita si s-a amestecat in ea, sfaradimi daca era de carne si avea sos si s-a amestecat in ea e casher, askenazimii vor manca imediat dupa peste carne sau branza, daca vor, sfaradimii vor astepta o jumatate de ora inainte, desi regula e "nu se mananaca carne cu lapte, pestele e parve-neutru deci poate fi mancat cu orice, pe orice fel de farfurie/ tacamuri si exemple pot fi date o gramada.