| YourIllusion a întrebat:

Poate o persona care s-a nascut in Rusia, dar traieste in R.Moldova sa-si faca cetatenie romana?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.4 din Legea nr.21/1991, legea cetateniei romane, republicata in 2010, cetãţenia românã se dobândeşte prin naştere, adopţie sau acordare la cerere.
Citeste aceasta lege si vezi daca te poti incadra in vreuna di modurile de dobandire. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns:

Poate, dar eu și românii adevărați NU VREM! Rușii să rămână la ei acasă. Au făcut destul rău țării mele! Istoria și neamul meu va ține minte! AFARĂ!

| YourIllusion explică (pentru iKronstadt):

Cei de la conducere au fost de vina, dar nu tot poporul.Nu judeca pe toti dupa unul.Mersi ca ai raspuns!

| alecsalecs a răspuns:

Romania e plina de miere si colaci in Romania pentru toti Moldovenii din rep.
Asa ca tare mi e ca in cativa ani nu o sa mai ramana nimic din biata si amarata Republica Moldova! Apropo parca intr un timp erati cu rusii de ce nu va duce ti acolo?
Acolo i mama"Voastra parca asa spunea ti in cor odata? sau ma insel?

| Estera123 a răspuns:

Orice persoana cu cetatenie straina sau apatrid (fara cetatenia vreunui stat) poate dobandi cetatenia romana in conditiile legii. Deci da, se poate.

| serjju a răspuns:

Da si eu mi-am facut eu sunt neamtz si mi-am fc cetatenie romana FUNDA?