| Ares335 a întrebat:

Poate tutorele legal al unui copil de 17 ani sa schimbe domiciliul copilului in alta tara daca acesta il are stabilit deja in tara natala?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai daca ambii parinti ai copilului sunt decedati, decazuti din drepturile parintesti sau nu au discernamant (sunt bolnavi psihic), tutorele locuieste in acea tara si minorul nu se opune stabilirii domiciliului acolo.

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa vezi daca nu trebuie si acordul Autoritatii tutelare.

| SLexuS a răspuns:

Depinde, nu sunt chiar sigur pe treaba asta, in caz ca parintii sunt divortati, iar cel legal decide, iar celalalt nu vrea, nu se poate, in caz ca ambii parinti vor si nu sunt divortati ( chiar si daca sunt divortati si ambii vor sa plece cu acel parinte legal tot e legal ), e complet legal.

| Ares335 explică:

Parintele cu custodia copilului e decedat dar copilul are domiciliul in tara si este "ingrijit" de rude apropiate

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ares335):

Nu spui daca parintele decedat avea custodie exclusiva sau numai domiciliul era stabilit la el si custodia era comuna.
De regula custodia este comuna, doar in putine cazuri este stabilita exclusiv la un parinte. Ce s-a intamplat cu celalalt parinte?

| Ares335 explică (pentru Ioandelasal):

Custodie exclusiva celalat parinte este plecat in Anglia unde are alta familie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ares335):

Atunci tutorele poate sa te duca in strainatate si sa-ti stabileasca acolo domiciliul, el raspunde de tine pana la majorat, exact ca un parinte.