| DonarisDona a întrebat:

Pot iesi din tara, din Anglia, fara sa am 18 ani? Sa am 17 si sa plec din Anglia catre Romania pentru o luna, singura? Sau ar trebui sa ma insoteasca cineva? Ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, poţi!
Pentru ca să călătoreşti din Anglia spre România ai nevoie doar de C.I. valabilă sau Paşaport valabil :)

Iar la ieşirea din România ( când te întorci în Anglia ) ai nevoie şi de o Declaraţie notarială dată de ambii părinţi + însoţitor major!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te interesezi daca Anglia e una dintre tarile in care se cere declaratia parintilor, la iesirea minorului din tara. In unele state se cere(cum ar fi Romania, Bulgaria), in altele, nu (de exemplu, la iesirea din Franta, Spania sau Ungaria).
In al doilea rand, daca nu poti iesi din Anglia decat cu acordul parintilor, acesta trebuie exprimat printr-o declaratie (nu procura, ca procura e imputernicire si nu te imputernicesc sa faci ceva) autentificata la Ambasada sau Consulat.
In al treilea rand, atentie la intoarcerea din Romania in Anglia. Daca parintii nu te urmeaza si te intorci tot singur, o sa ai nevoie obligatoriu din nou de declaratia lor.

| Blackrose4 a răspuns:

Nu poți, încă eşti minoră.

| Blackrose4 a răspuns (pentru Blackrose4):

Trebuie să fie ambii părinți cu tine. În cazul în care te însoțeşte doar unul dintre părinți, atunci celălalt părinte trebuie să îşi dea acordul şi să îți facă procură. Dacă te-ar însoți o altă persoană (înafară de părinții tăi) atunci ambii părinți sunt obligați să facă procură, sa dea declarații etc. Degeaba ai însoțitor dacă nu ai procură, cazier şi declarația părinților tăi care sunt de acord ca tu, fiind minoră, să călătoreşti dintr-o țară în alta cu o anumita persoană. Singură, nu poți în niciun caz.